Mieszkańcy wsi wybiorą sołtysów i rady sołeckie | Konstancin-Jeziorna

Mieszkańcy wsi wybiorą sołtysów i rady sołeckie

21-06-2024

Znamy nowe terminy wyborów sołtysów i rad sołeckich w gminie Konstancin-Jeziorna. Jako pierwsi gospodarzy swoich wsi wybiorą mieszkańcy Bielawy, Cieciszewa i Obór – 28 czerwca. Następnie do urn pójdą: Ciszyca i Czernidła – 30 czerwca oraz Łęg – 2 lipca.

Ruszają wybory sołeckie w 23 miejscowościach gminy Konstancin-Jeziorna. Burmistrz Michał Wiśniewski wyznaczył nowe terminy zebrań, podczas których mieszkańcy wybiorą gospodarzy swoich wsi i rady sołeckie na nową 5-letnią kadencję. Zaplanowane wcześniej spotkania musiały zostać przełożone z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego i trudności w uzyskaniu wykazu osób uprawnionych do głosowania w danym sołectwie.

Harmonogram zebrań

Jako pierwsi będą głosować mieszkańcy Cieciszewa, Bielawy i Obór – 28 czerwca 2024 r. o godz. 19.00. A następnie Ciszycy i Czernideł – 30 czerwca br. odpowiednio o godz. 16.00 i o godz. 18.30 oraz Łęgu – 2 lipca br. o godz. 19.00. W przypadku braku na zebraniu wyborczym wymaganej liczby mieszkańców sołectwa, to jest 10 proc. lub 20 proc. ogółu uprawnionych do głosowania – w zależności od statutu danego sołectwa, drugi termin wyznaczono w ten sam dzień, 15 minut później od planowanej godziny rozpoczęcia zebrania w pierwszym terminie.

Poniżej publikujemy harmonogram zebrań wyborczych w poszczególnych sołectwach.

 • 28 czerwca 2024 r. (piątek):
  • Bielawa – godz. 19.00, świetlica wiejska;
  • Cieciszew – godz. 19.00, dom ludowy;
  • Obory – godz. 19.00, Przedszkole nr 3 „Kolorowe Kredki” w Oborach.
    
 • 30 czerwca 2024 r. (niedziela):
  • Ciszyca – godz. 16.00, świetlica wiejska;
  • Czernidła – godz. 18.30, dom ludowy;
    
 • 2 lipca 2024 r. (wtorek):
  • Łęg – godz. 19.00, świetlica wiejska.

O terminach wyborów w kolejnych sołectwach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej.

Zasady i tryb wyborów

Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców danej wsi uprawnionych do głosowania. Kandydatem na sołtysa i członka rady sołeckiej może być stały mieszkaniec sołectwa.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

 • Grafika zapraszająca na szkolenia.

  Rusza cykl szkoleń dla seniorów i opiekunów osób starszych

  Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie rozpoczyna cykl szkoleń dla i opiekunów osób starszych w ramach „Konstancin Cafe”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy wtorek (16 lipca) w dawnym ośrodku rehabilitacji reumatologicznej w Konstancinie-Jeziornie.
 • wizualizacja osiedla budynków mieszkalnych, w planie bawiące się dzieci

  Wniosek o ustalenie lokalizacji przy ul. Mirkowskiej –…

  Firma Arche wycofała wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie, w trybie specustawy mieszkaniowej. Chodziło o budowę 4 budynków mieszkalnych oraz wielopoziomowego garażu.