Na Łąkach Oborskich stanęły tablice informacyjne o siedlisku bobrów | Konstancin-Jeziorna

Na Łąkach Oborskich stanęły tablice informacyjne o siedlisku bobrów

08-04-2024

Konstanciński magistrat ustawił na terenach przyległych do rezerwatu przyrody Łęgi Oborskie tablice, które informują spacerowiczów o występowaniu na tym obszarze bobra europejskiego. To realizacja wniosku mieszkańców gminy, przyrodników i Stowarzyszenia Nasz Bóbr.     

Łęgi Oborskie to drugi co do wielkości rezerwat w Chojnowskim Parku Krajobrazowym z unikalnym krajobrazem i cennymi siedliskami przyrodniczymi, m.in. bobra europejskiego. Niestety od kilku lat systematycznie zdarzają się przypadki niszczenia tam zbudowanych przez te pracowite zwierzęta. A przecież te gryzonie, jak i ich budowle – cenne pod względem m.in. utrzymywania odpowiednich stosunków wody, zwiększania różnorodności biologicznej oraz mające wpływ na tempo samooczyszczania się wód – są objęte ochroną. 

Tablice i monitoring

Właśnie między innymi o tym informują tablice, które w poniedziałek (8 kwietnia) stanęły na terenie Łąk Oborskich, niedaleko rezerwatu przyrody Łęgi Oborskie – na grobli prowadzącej do Obór oraz na „górce saneczkowej”. Zostały one zamontowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna na wniosek mieszkańców, przyrodników i Stowarzyszenia Nasz Bóbr. Miejsca te są również objęte stałym monitoringiem.

Areszt lub grzywna  

Warto wiedzieć, że niszczenie siedlisk europejskiego bobra jest wykroczeniem i podlega karze aresztu lub grzywny. Takie działanie może doprowadzić do odwodnienia terenu, w tym przypadku rezerwatu Łęgi Oborskie, a to jest już przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 181 kodeksu karnego).

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Sala pełna dzieci

    Są wolne miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

    W gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych są jeszcze wolne miejsca. Dziewięć placówek, po dwóch etapach rekrutacji, może przyjąć łącznie 63 dzieci, również te spoza gminy Konstancin-Jeziorna. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy jednostek oświatowych.
  • Droga gruntowa jest równana

    Trwa równanie dróg gruntowych na terenie gminy

    Gmina Konstancin-Jeziorna sukcesywnie naprawia nierówności na swoich drogach gruntowych. W najbliższych dniach równiarka pojawi się na kolejnych ulicach. Będą to: Cedrowa, Akacjowa, Jaśminowa i Bukowa w Konstancinie-Jeziornie oraz Zawiejska w Borowinie.