Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 | Konstancin-Jeziorna

Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

06-10-2021

Burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz Gminne Biuro Spisowe dziękują za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Mimo pandemii COVID-19 udało się go przeprowadzić. Spisało się ponad 83 proc. mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna.

Spis powszechny 2021 trwał od 1 kwietnia do 30 września. Było to najważniejsze badanie statystyczne od 10 lat, które pozwoli na zdiagnozowanie: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Udział w nim był obowiązkowy, a spisać się można było na kilka sposobów – przez Internet, telefon, u rachmistrza lub w Gminnym Punkcie Spisowym.

Podziękowania za udział

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w tegorocznym spisie powszechnym wzięło udział 83,2 proc. mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna (stan na 5 października br.). – Dziękujemy wszystkim za spełnienie tego obywatelskiego obowiązku – mówi Ryszard Machałek, pierwszy zastępca burmistrza gminy. – Narodowy Spis Powszechny 2021 był ważnym społecznie przedsięwzięciem, które udało się przeprowadzić, mimo trudnego czasu pandemii COVID-19.
Uzyskane podczas spisu dane zostaną teraz opracowywane oraz przedstawione w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. To na ich podstawie rząd będzie podejmował najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Spis powszechny jest także jedynym źródłem danych wielu cech demograficzno-społecznych, takich jak np.: wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Ponadto dane statystyczne mają bezpośrednie przełożenie na wysokość dotacji unijnych oraz liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim.

Pierwsze wyniki w styczniu

Osobom, które odmówiły wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Ci, którzy nie mogli lub nie zdążyli w terminie udzielić informacji mogą spać spokojnie – w ich przypadku GUS nie będzie kierował wniosków o ukaranie. Pierwsze wyniki zakończonego właśnie spisu powszechnego zostaną opublikowane w styczniu 2022 r. na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio