Nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oficjalnie przekazano do służby | Konstancin-Jeziorna

Nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oficjalnie przekazano do służby

22-03-2023
fot. S.Piasecki

Tradycji musiała stać się zadość. W miniony wtorek (21 marca) w Piasecznie odbyło się oficjalne przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Słomczyn i quada dla OSP Gassy. Ich zakup był współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Mimo że samochód ratowniczo-gaśniczy, jak i wielozadaniowy quad są w dyspozycji druhów od grudnia 2022 r., to dopiero teraz odbyło się ich oficjalne przekazanie. Uroczystość zorganizowano w miniony wtorek (21 marca) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, posłowie, samorządowcy i główni zainteresowani, czyli strażacy z czterech jednostek OSP z powiatu piaseczyńskiego – Słomczyn, Gassy oraz Kotorydz i Tarczyn, do których również powędrował nowy sprzęt. Jego łączna wartość to ponad 2,2 mln zł.

Quad dla OSP Gassy

Do OSP Gassy trafił wielozadaniowy quad z napędem na cztery koła. Pojazd ten doskonale sprawdza się w akcjach prowadzonych w trudnym terenie, gdzie wjazd samochodem ratowniczo-gaśniczym jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, m.in. przeciwpowodziowych czy poszukiwawczych. Dzięki wyposażeniu w zbiornik z wodą oraz urządzenie podające środek gaśniczy pod dużym ciśnieniem, quad może też być wykorzystywany do gaszenia pożarów traw w miejscach trudno dostępnych. Jego wartość to 34,5 tys. zł, a zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości (30 tys. zł) oraz z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna (4,5 tys. zł).

Wóz dla OSP Słomczyn

Druhowie z OSP Słomczyn cieszą się natomiast z nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Renault D16. Jego zakup  kosztował 982 770 zł. Sfinansowano go z kilku źródeł – 432 770 zł to wsparcie przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 350 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna. Swoją cegiełkę dołożyli także powiat piaseczyński (100 tys. zł) oraz samorząd Mazowsza (100 tys. zł). Nowy nabytek OSP Słomczyn jest obecnie najnowocześniejszym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym w gminie Konstancin-Jeziorna. Od poprzednika jest bezpieczniejszy, bardziej ergonomiczny i spełnia wszystkie wymogi, by w pełni brać udział w akcjach ratowniczych. Wóz może pomieścić 4,5 tysiąca litrów wody. Jego największymi zaletami są: nowoczesny system montażu sprzętu, maszty pneumatyczne, elektryczna wyciągarka wizyjna i kamera termowizyjna, a także agregat trójfazowy, który w razie awarii energii elektrycznej jest w stanie podtrzymać zasilanie np. w szpitalu. Pojazd został wyposażony także w sprzęt do ratownictwa medycznego i drogowego.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.