Odpady należy wystawiać zgodnie z harmonogramem ich wywozu | Konstancin-Jeziorna

Odpady należy wystawiać zgodnie z harmonogramem ich wywozu

13-05-2023
Worki zalegające przed jedną z posesji przy ul. Granicznej

Worki z trawą, stare meble czy inne gabaryty zalegające dniami przy posesjach to niestety coraz częstszy widok w Konstancinie-Jeziornie. Dlatego magistrat przypomina – poszczególne frakcje odpadów należy wystawiać wyłącznie w wyznaczonym dniu ich odbioru, zgodnie z harmonogramem ich wywozu. Pośpiech może się skończyć mandatem.

Trwa intensywny sezon wiosennych prac ogrodniczych. Ich efektem są worki wypełnione po brzegi trawą, bylinami i gałęziami, które mieszkańcy wystawiają przed posesję nawet kilkanaście dni przed ich planowanym odbiorem. Niestety, jest to coraz powszechniejsze i nie dotyczy wyłącznie odpadów biodegradowalnych. Na chodnik trafiają także stare meble czy inne wielkogabaryty. Takie działania są złamaniem regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna (uchwała RM nr 222/VIII/16/2020).   

Tylko w dniu odbioru

W związku z tym Urząd Miasta i Gminy przypomina, że poszczególne frakcje odpadów z zabudowy jednorodzinnej odbierane są w godz. 7.00–20.00. Pojemniki i worki należy wystawić przed posesję lub pozostawić w otwartej altanie w osi ogrodzenia wyłącznie w wyznaczonym dniu ich odbioru – do godz. 7.00, zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych sektorów. Każde inne postępowanie jest niczym innym jak zaśmiecaniem miejsca publicznego i traktowane będzie jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny – do 500 zł albo karze nagany, zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń. Przestrzeganie zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy egzekwują strażnicy miejscy.

Harmonogramy odbioru

Dla przypomnienia podajemy najbliższe terminy odbioru odpadów biodegradowalnych z zabudowy jednorodzinnej:

 • sektory 1. i 2. – 24 maja, 7 czerwca i 21 czerwca;
 • sektory 3. i 4. – 17 maja, 31 maja, 14 czerwca i 28 czerwca.

Aktualne harmonogramy odbioru odpadów komunalnych dostępne są na naszej stronie w zakładce: Środowisko/Gospodarka odpadami.

GPSZOK czynny pięć razy w tygodniu

Jeśli komuś zależy na czasie, posegregowane odpady, wielkogabaryty i elektroodpady, a także pozostałości remontowo-budowlane i odpady niebezpieczne, można dostarczyć samemu do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mirkowskiej 43C w Konstancinie-Jeziornie. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00, z wyjątkiem dni świątecznych i ustawowo wolnych od pracy.
 

Aplikacja przypomni

Mieszkańców zachęcamy również do korzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej Evenio. To niezwykle przydatne – szczególnie dla zapominalskich – narzędzie zainstalowane w smartfonie przypomni m.in. o najbliższym odbiorze odpadów komunalnych oraz poinformuje o ewentualnych zmianach w harmonogramie ich wywozu. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. Po zainstalowaniu jej w smartfonie czy tablecie zostaniemy poproszeni o określenie naszej lokalizacji: miejscowości, ulicy i numeru domu oraz o informację, czy mieszkamy w bloku czy w domu jednorodzinnym, po czym aplikacja automatycznie ściągnie aktualny harmonogram odbioru śmieci w naszym rejonie. Ważnym udogodnieniem jest też możliwość ustawienia powiadomień. Ponadto za pomocą aplikacji można zgłosić reklamację nieodebranych śmieci. Korzystanie z Evenio jest bezpłatne.

Galeria zdjęć

[photo-gallery:3273]

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.