Opieka wytchnieniowa – nabór uczestników do programu | Konstancin-Jeziorna

Opieka wytchnieniowa – nabór uczestników do programu

13-11-2023

Mieszkający w gminie Konstancin-Jeziorna członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi nabór osób chętnych do wzięcia udziału w programie „Opieka wytchnieniowa – edycja 2024”.

„Opieka wytchnieniowa” jest programem rządowym. Powstał, by odciążyć członków rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami od codziennych, często niełatwych obowiązków przy jednoczesnym zapewnieniu czasowego zastępstwa w tym zakresie. W 2024 r. ponownie będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie.

Cel programu

Program skierowany jest do osób, które na co dzień się opiekują:

 • dziećmi do ukończenia 16. roku życia, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
 • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Wsparcie ma formę doraźnej, czasowej pomocy poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w ramach pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę takim osobom. Dzięki temu opiekunowie zyskają czas dla siebie. Będą mogli m.in. załatwić sprawy urzędowe, udać się do lekarza czy choćby pójść na spacer lub do kina. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Trwa nabór

Zainteresowani skorzystaniem z takiej formy wsparcia mogą już teraz zgłaszać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni z Zespołu ds. Pierwszego Kontaktu (parter, pokój nr 5) pod nr. tel. 22 756 34 84 wew. 22. Wnioski należy składać w formie papierowej w siedzibie OPS lub mailowo na adres: kancelariaatopskonstancinjeziorna [dot] pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.opskonstancinjeziorna.pl.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.