Ponad 150 uczennic i uczniów zdobyło kartę rowerową | Konstancin-Jeziorna

Ponad 150 uczennic i uczniów zdobyło kartę rowerową

30-05-2023

W minioną sobotę (27 maja) Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie zorganizowała egzamin na kartę rowerową. Doskonałą umiejętnością jazdy na dwóch kółkach i wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce wykazało się 154 uczniów szkół podstawowych. Dla nich egzamin zakończył się wynikiem pozytywnym.

Tegoroczny egzamin na kartę rowerową za nami. W minioną sobotę (27 maja) do sprawdzianu praktycznego przystąpiło łącznie 156 uczniów szkół podstawowych działających w gminie Konstancin-Jeziorna, którzy ukończyli 10 lat i zdali egzamin teoretyczny. Został on przeprowadzony w mobilnym miasteczku ruchu drogowego – wyposażonym w miniznaki, sygnalizatory, przejścia dla pieszych i przejazdy kolejowe, które tradycyjnie stanęło na parkingu przy ul. Kolejowej – obok konstancińskiego magistratu.

Prawie wszyscy zdali

Umiejętności jazdy na rowerze i wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce weryfikowali Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie i jego zastępca Sylwester Ropielewski, emerytowani oficerowie ruchu drogowego, którzy posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością przepisów i znaków drogowych, umiejętnością utrzymania równowagi pozwalającej na swobodną jazdę rowerem, koordynacją jazdy z obserwacją otoczenia i odpowiednim reagowaniem na zmieniające się warunki na drodze. – Prawie wszyscy zdający byli bardzo dobrze przygotowani i ukończyli egzamin z wynikiem pozytywnym – podsumowuje Stanisław Grudzień. – Niestety w tym roku dwóm osobom nie powiodło się i egzamin zakończyli wynikiem negatywnym.

Podziękowania

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się zdobyć kartę rowerową. Każde dziecko zdające egzamin otrzymało opaskę odblaskową. Upominki przekazał Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. W organizację wydarzenia byli zaangażowali również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc – dodaje komendant.

Uprawnienia

Przypominamy! Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież w wieku 10–18 lat do jazdy rowerem, hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego po drogach publicznych. Karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Sala pełna dzieci

    Są wolne miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

    W gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych są jeszcze wolne miejsca. Dziewięć placówek, po dwóch etapach rekrutacji, może przyjąć łącznie 63 dzieci, również te spoza gminy Konstancin-Jeziorna. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy jednostek oświatowych.
  • Droga gruntowa jest równana

    Trwa równanie dróg gruntowych na terenie gminy

    Gmina Konstancin-Jeziorna sukcesywnie naprawia nierówności na swoich drogach gruntowych. W najbliższych dniach równiarka pojawi się na kolejnych ulicach. Będą to: Cedrowa, Akacjowa, Jaśminowa i Bukowa w Konstancinie-Jeziornie oraz Zawiejska w Borowinie.