Powstał wyjątkowy spacerownik po Konstancinie-Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

Powstał wyjątkowy spacerownik po Konstancinie-Jeziornie

03-10-2024

„Spacerem po Konstancinie” to tytuł najnowszej publikacji Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego oraz gminy Konstancin-Jeziorna. Bogato ilustrowane wydawnictwo pełni rolę wyjątkowego przewodnika po mieście. Ma poręczny format oraz opisy tras spacerowych w dwóch językach – polskim i angielskim.  

Przewodnik turystyczny „Spacerem po Konstancinie” powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, z okazji 17. Festiwalu Otwarte Ogrody. Jego wydanie w całości sfinansowała gmina Konstancin-Jeziorna. Publikacja powstała pod redakcją dr Hanny Winogrodzkiej-Szaflik i Hanny Kaniastej, a także we współpracy z: Hanną Budnicką, Aurelią Kuran-Puszkarską, Irminą Wiak oraz Wydziałem Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

Poręczny format

Spacerownik miał swoją premierę w połowie września podczas spotkania inaugurującego tegoroczną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody. Jest to wyjątkowa publikacja, która ma ułatwić zarówno mieszkańcom, jak i turystom zwiedzanie jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Jego autorzy proponują dwie trasy spacerowe. Pierwsza, licząca około 3 km, obejmuje zabytkowe wille i obiekty w samym centrum Konstancina-Jeziorny, na terenie Parku Zdrojowego i w jego bezpośredniej okolicy. Trasa nr 2 przebiega po Mirkowie, unikatowym osiedlu dla pracowników nieistniejącej już dziś papierni w Jeziornie. Przewodnik ma poręczny format. Jest dwujęzyczny (polsko-angielski) i bogato ilustrowany. Mamy nadzieję, że ułatwi on lokalizację i identyfikację zabytkowych obiektów oraz spowoduje wzrost zainteresowania historią naszego miasta.

Wersja papierowa i elektroniczna

Spacerownik będzie można otrzymać podczas organizowanych przez gminę wydarzeń i konkursów. Można go również zdobyć zgłaszając się do kancelarii konstancińskiego magistratu (w godzinach pracy urzędu). Do rozdania mamy 30 egzemplarzy. Uwaga! Obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy. W wersji elektronicznej (PDF) dostępny jest do pobrania poniżej.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio
Do pobrania
Załącznik Size
Spacerem po Konstancinie 5.35 MB

Najnowsze aktualności

  • Pomnik „Katyń – ocalić od zapomnienia”, znajdujący się w pasażu im. Henryka Sienkiewicza.

    W 86. rocznicę upamiętnijmy ofiary sowieckiej agresji na…

    Zbliża się 86. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W najbliższą środę (17 września) o godz. 11.00 władze gminy Konstancin-Jeziorna oddadzą hołd bohaterom, poległym i pomordowanym. W imieniu mieszkańców kwiaty na pomniku ofiar katyńskich przy ul. Sienkiewicza złożą przedstawiciele samorządu.
  • Budynek prostokątny, ceglana czerwona elewacja, dużo okien, płaski dach. Przed budynkiem rosną krzewy, jedno duże drzewo i trawy ozdobne.

    Do 30 września można składać wnioski do budżetu na 2026 rok

    Do końca września mieszkańcy, radni, jednostki pomocnicze oraz społeczne komitety mogą składać wnioski do budżetu gminy na 2026 r. Ważne, by zgłaszane propozycje dotyczyły zadań własnych gminy. Projekt zostanie przedłożony Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej do 15 listopada.