Rezerwat Obory | Konstancin-Jeziorna

Rezerwat Obory

21-02-2021
Wawrzynek wilczełyko

Rezerwat Obory  położony jest na wysokości Łyczyna, kilkaset metrów na zachód od drogi nr 724 z Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii. Rezerwat ma powierzchnię 44,3 ha.

Chronione gatunki

Rezerwat chroni zróżnicowane zespoły leśne, przede wszystkim grąd wysoki z fragmentami grądu niskiego i boru mieszanego. Niektóre rosnące tu dęby liczą nawet 200 lat. Z listy chronionych gatunków w rezerwacie występują m.in: kopytnik pospolity, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, gnieźnik leśny, listera jajowata. Wiosną w runie leśnym atrakcję stanowią kwitnące pierwiosnki, zawilce, konwalie i konwalijki. 

Pobierz aplikację i zwiedzaj

W rejonie rezerwatu przebiega żółty szlak pieszy z Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii. Szczegółowy przebieg trasy dostępny jest na stronie internetowej Szlaki turystyczne Mazowsza. Poznawanie rezerwatu na pewno ułatwi aplikacja mobilna Szlaki Mazowsza, którą można pobrać na telefon.  

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.