Rezerwat Skarpa Oborska | Konstancin-Jeziorna

Rezerwat Skarpa Oborska

21-02-2021
Wąwóz w Oborach

Rezerwat Skarpa Oborska położony jest w gminie Konstancina-Jeziorny, na wschód od drogi nr 724 – ciągnie się wąskim pasem pomiędzy Konstancinem-Jeziorną a Łyczynem. Zajmuje powierzchnię 15,6 ha.

Liczne źródła i wąwozy

W rezerwacie ochronie podlega bogato rzeźbiona skarpa doliny Wisły, porośnięta wielogatunkowym lasem liściastym (m.in. stare lipy, wiązy, dęby). Ciekawostką rezerwatu są liczne źródła i wąwozy rozcinające skarpę. Na skraju lasu, od strony zachodniej znajduje się cmentarz z czasów pierwszej wojny światowej. Pochowano tu poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Zbudowany na planie koła cmentarz opisał Stefan Żeromski w noweli „Pomyłki”. 

Pobierz aplikację i zwiedzaj

Zwiedzanie rezerwatu możliwe jest praktycznie tylko niebieskim szlakiem pieszym: Zalesie Górne, PKP – Kabaty, MPK, który przebiega przez rezerwat na odcinku 350 m wąską ścieżką przez las u podnóża skarpy. Pozostałe dróżki i ścieżki szybko w gąszczu zanikają. Nie są dla turystów użyteczne.

Szczegółowy opis rezerwatu oraz przebieg niebieskiego szlaku pieszego dostępny jest na stronie internetowej Szlaki turystyczne Mazowsza. Poznawanie rezerwatu na pewno ułatwi aplikacja mobilna Szlaki Mazowsza, którą można pobrać na telefon.  

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.