Uczniowie Jedynki i Dwójki odwiedzili rówieśników z Francji | Konstancin-Jeziorna

Uczniowie Jedynki i Dwójki odwiedzili rówieśników z Francji

29-03-2024

Młodzież z Konstancina-Jeziorny zacieśnia więzi ze swoimi rówieśnikami z Saint-Germain-en-Laye we Francji. 38-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Jedynki i Dwójki na początku marca odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę Saint-Augustin. Program pobytu obfitował w liczne atrakcje.

W ramach współpracy zagranicznej uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i 2 wyjechali na kilka dni do Francji. Konstancińską młodzież, w dniach 3–9 marca, gościła szkoła Saint-Augustin w Saint-Germain-en-Laye, z którą od ponad roku wspomniane placówki realizują program wymiany międzynarodowej. 34-osobową grupą uczniów opiekowały się dwie nauczycielki oraz dyrektorki – Paulina Karczmarczyk i  Katarzyna Chiszko. Polacy byli gośćmi swoich francuskich rówieśników i nocowali w ich domach. 

Ciekawy program

Program pobytu w kraju nad Sekwaną obfitował w liczne wydarzenia i atrakcje. Polscy uczniowie spędzili kilka dni w Paryżu, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Luwru, dzielnicę Montmartre z piękną Bazyliką Sacré-Cœur oraz weszli na wieżę Eiffla. Młodzież miała też okazję zobaczyć Pałac Wersalski, katedrę Notre-Dame oraz przespacerować się po ogrodach Tuileries, Paryskim Placu Zgody i Polach Elizejskich, by na końcu wędrówki dotrzeć do Pałacu Inwalidów, w którym znajduje się grób Napoleona Bonaparte. Uczniowie odwiedzili też polską ambasadę w Hôtel de Monaco, gdzie odbyło się spotkanie z Wiesławem Tarką, zastępcą ambasadora.

Młodzież spędziła także jeden dzień w Saint-Germain-en-Laye. Uczniowie zwiedzili zamek królewski, w którym urodził się król Francji Ludwik XIV, a w którym obecnie znajduje się narodowe muzeum archeologiczne, oraz odwiedzili ratusz miejski. Gości z Polski powitała Sylvie Habert-Dupuis, zastępczyni burmistrza, oraz Marc Miloutinovitch, odpowiedzialny za współpracę z miastami bliźniaczymi. A na zakończenie pobytu we Francji – wizyta w Disneylandzie.

Udany wyjazd

– To był bardzo udany wyjazd – podsumowuje Alicja Dycha, nauczycielka Dwójki, która czuwa nad rozwojem współpracy ze szkołą Saint-Augustin. – Polscy uczniowie mieli okazje przyjrzeć się funkcjonowaniu szkoły francuskiej, uczestniczyć w zajęciach, a także poznać kulturę oraz tradycje i zobaczyć zabytki ważne dla Francuzów.

Uczniowie z Saint-Germain-en-Laye przyjadą do Konstancina-Jeziorny z rewizytą już w czerwcu tego roku.

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.