Weekendowe zmiany w funkcjonowaniu linii metra M1 | Konstancin-Jeziorna

Weekendowe zmiany w funkcjonowaniu linii metra M1

19-10-2023

W najbliższą sobotę i niedzielę (21 i 22 października) pierwsza linia metra będzie kursowała tylko na odcinku Politechnika–Młociny. Na trasie Metro Kabaty–Metro Politechnika uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza ZM1.

Ważny komunikat dla pasażerów korzystających z komunikacji publicznej z Konstancina-Jeziorny do stacji metra Kabaty. W najbliższą sobotę i niedzielę  (21 i 22 października) na pierwszej linii metra pociągi będą jeździły tylko od Metra Politechnika do Metra Młociny. Wyłączone z użytkowania będą stacje od Metra Kabaty do Metra Politechnika. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza ZM1 oraz tramwajowa nr 74.

Linia zastępcza

Autobusy linii ZM1 będą jeździły między Kabatami a pl. Konstytucji do późnych godzin nocnych, tak aby pasażerowie z późnowieczornych kursów metra mogli się do nich przesiąść. Rozpoczną one kursowanie ok. godz. 5 rano i w nocy z soboty na niedzielę będą jeździły do ok. godz. 3.00, a z niedzieli na poniedziałek do ok. 1.00. W najpopularniejszych godzinach kursowania na przystanki przyjadą co ok. 4 minuty w sobotę w godz. 9.00–17.00 lub co 5 minut w niedzielę w godz. 10.00–18.00.

Oto szczegóły:

  • ZM1: w kierunku pl. Konstytucji: Metro Kabaty  – al. Komisji Edukacji Narodowej  – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – ul. Rolna – al. Wilanowska – al. Niepodległości – ul. S. Batorego – ul. L. Waryńskiego – pl. Konstytucji;
  • ZM1: w kierunku Metro Kabaty: pl. Konstytucji – ul. L. Waryńskiego – ul. S. Batorego – al. Niepodległości – al. Wilanowska – przejazd przez pętlę Metro Wilanowska – al. Wilanowska – ul. Rolna – al. Harcerzy Rzeczypospolitej – al. Komisji Edukacji Narodowej – Metro Kabaty.

Tramwaj nr 74

Na tory wyjadą także tramwaje linii zastępczej nr 74. I podobnie jak autobusy ZM1, będą kursowały do późnych godzin nocnych – czyli w nocy z soboty na niedzielę do ok. godz. 3.00, a z niedzieli na poniedziałek do ok. godz. 1.00. W ciągu dnia, w godz. 7.00–19.00 składy będą jeździły co 7–8 minut, w pozostałych porach co 10 minut, przy czym nocne odjazdy zaplanowano co ok. 15 minut w koordynacji z przyjazdami metra na stację Politechnika.

Oto trasa:

  • 74: Wyścigi – ul. Puławska – ul. Marszałkowska – ul.  Nowowiejska – ul. L. Krzywickiego – Filtrowa – pl. G. Narutowicza – pl. Narutowicza.

Ponadto linia autobusowa 192 zostanie zawieszona, a na trasy linii 200 i N34 skierowane zostaną autobusy o większej pojemności.

Prace modernizacyjne

Powyższe zmiany spowodowane są modernizacją podstacji trakcyjno-energetycznych zasilających podziemną kolej. Takie prace Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Metrem Warszawskim przeprowadził na stacjach Imielin (w 2020 r.), Ursynów (2021 r.) i Kabaty (2022 r.). Teraz nadszedł czas na Wilanowską. Wykonywane prace wymagają wyłączenia napięcia na czas wymiany rozdzielnic i szaf elektrycznych, stąd przerwa w ruchu pociągów.

 

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Budynek prostokątny, ceglana czerwona elewacja, dużo okien, płaski dach. Przed budynkiem rosną krzewy, jedno duże drzewo i trawy ozdobne.

    Do 30 września można składać wnioski do budżetu na 2026 rok

    Do końca września mieszkańcy, radni, jednostki pomocnicze oraz społeczne komitety mogą składać wnioski do budżetu gminy na 2026 r. Ważne, by zgłaszane propozycje dotyczyły zadań własnych gminy. Projekt zostanie przedłożony Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej do 15 listopada.
  • Trener z zawodnikami piłki nożnej.

    Nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe – złóż wniosek

    Sportowcy z gminy Konstancin-Jeziorna mogą ubiegać się o nagrodę pieniężną i wyróżnienie za wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Wnioski należy składać do 15 października 2025 r. w Urzędzie Miasta i Gminy.