Zgłoś projekt do powiatowego budżetu obywatelskiego | Konstancin-Jeziorna

Zgłoś projekt do powiatowego budżetu obywatelskiego

27-07-2023

Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pula środków dla gminy Konstancin-Jeziorna wynosi 25 tys. zł. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje projektów do 6 sierpnia. 

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Piasecznie, zasady tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego nieco się zmieniły – wnioskodawca może zgłosić maksymalnie dwa projekty, a na realizację mają szanse tylko te zadania, które w głosowaniu uzyskają co najmniej 100 głosów.

Zgłoszenia

Nabór projektów wystartował 21 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego swoje pomysły mogą zgłaszać poprzez stronę internetową: powiat-piaseczynski.budzet-obywatelski.org lub w formie tradycyjnej – na formularzu, który należy przynieść lub przesłać pocztą do Starostwa Powiatowego w Piasecznie (ul. Chyliczkowska 14). Do wniosku trzeba dołączyć listę:

 • 20 osób popierających projekt – mieszkańców powiatu piaseczyńskiego w przypadku puli powiatowej;
 • 12 osób popierających projekt – mieszkańców gminy, której projekt dotyczy, w przypadku pul gminnych.

Uwaga! Do liczby mieszkańców popierających projekt nie wlicza się autorów projektów. Wzory formularza zgłoszeniowego oraz listy poparcia można pobrać ze strony: powiat-piaseczynski.budzet-obywatelski.org.

Zasady

W ramach BO mogą być realizowane projekty służące mieszkańcom powiatu, które mieszczą się w jego zadaniach własnych, są ogólnodostępne – czyli dostępne dla wszystkich mieszkańców, bez opłat za korzystanie oraz oczywiście są zgodne z prawem. Projekty mogą obejmować w szczególności działania inwestycyjne, jak również wydarzenia o charakterze kulturalnym, oświatowym, sportowym czy integrującym mieszkańców. Projekty twarde, czyli inwestycyjne (np. mural, zasadzenie drzewa, budowa chodnika) muszą być zlokalizowane na mieniu powiatu. W rozpoznaniu, które drogi są powiatowe pomocna będzie internetowa mapa powiatu piaseczyńskiego. Projekty miękkie (np. warsztaty, koncerty, pikniki) mogą być natomiast zlokalizowane na dowolnym mieniu, trzeba jednak pamiętać o zgodzie jego właściciela.

Pieniądze do podziału

Środki na realizację pomysłów mieszkańców starostwo podzieliło zgodnie z tą samą zasadą co przy poprzednich edycjach, czyli 2 zł na mieszkańca – 1 zł na pulę powiatową oraz 1 zł na pulę gminną. W związku z tym w puli powiatowej do wydania w 2024 r. będzie 209 tys. zł. Z kolei w gminach do rozdysponowania jest:

 • Konstancin-Jeziorna – 25 tys. zł,
 • Lesznowola – 35 tys. zł,
 • Prażmów – 13 tys. zł,
 • Góra Kalwaria – 28 tys. zł,
 • Piaseczno – 96 tys. zł,
 • Tarczyn – 12 tys. zł.

Więcej informacji na stronie: powiat-piaseczynski.budzet-obywatelski.org.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
 • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

  Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

  Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.