10-letnia Milenka potrzebuje naszej pomocy | Konstancin-Jeziorna

10-letnia Milenka potrzebuje naszej pomocy

15-12-2022

10-letnia Milena Miech z Konstancina-Jeziorny walczy ze śmiertelną chorobą. Dziewczynka od miesięcy przebywa w szpitalnej izolatce. Potrzebne są pieniądze na leczenie, rehabilitację oraz środki higieniczno-opatrunkowe. Każdy może wspomóc zbiórkę.

Milena jest uczennicą czwartej klasy Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie. Niestety, 10-latka nie miała jeszcze szansy po wakacyjnej prze rwie spotkać się ze swoimi szkolnymi ko leżankami i kolegami. Dziewczynka 4 lipca trafiła na oddział onkologii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w  Warszawie. Tego dnia życie Mileny i całej jej rodziny wy wróciło się do góry nogami.

Niepokojące objawy

 A zaczęło się od siniaków i wybroczyn, które nagle pojawiły się na ciele dziewczynki oraz częstych krwotoków z nosa. – Córka szybko się męczyła i nie chciała brać udziału w żadnych aktywnościach fizycznych – wspomina Magdalena Mrozowska, mama Mileny. – To wszystko nas zaniepokoiło, zgłosiliśmy się więc do lekarza. 10-latka przeszła serię badań, po których lekarz stwierdził aplazję szpiku kostnego. To bardzo rzadka choroba polegająca na zatrzymaniu rozwoju szpiku, upośledzeniu jego funkcji i zmniejszeniu liczby krwinek białych i czerwonych oraz płytek krwi. – Po usłyszeniu diagnozy pojawił się strach i niepewność o przyszłość córki – dodaje pani Magdalena. – Był płacz, bezradność i mnóstwo pytań – dlaczego? Nasze życie całkowicie się zmieniło i cały świat się przewartościował. Rozpoczęła się walka o życie dziewczynki. Po 4 miesiącach Milenie udało się podać specjalnie dla niej sprowadzony z Australii lek – globulinę antymocytarną (ATG). Te raz trzeba czekać na efekty. Niestety, pod koniec listopada stan zdrowia dziewczynki się pogorszył – szpik prawie całkowicie przestał produkować płytki krwi odpowiedzialne za jej krzepnięcie – ich ilość spadła do 1 tys. na mikrolitr, przy normie od 150 do 400 tys. Do tego pojawiły się bardzo bolące krwiaki i wybroczyny, silne bóle brzucha oraz ogromne zmęczenie. Ponadto Milena wymaga ciągłych transfuzji płytek krwi i krwinek czerwonych, bez których nie jest w stanie funkcjonować. – Wierzymy, że lek zadziała – dodaje Magdalena Mrozowska. – Jeśli stanie się inaczej, jedynym ratunkiem będzie przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Dlatego mama Mileny apeluje i prosi o rejestrowanie się w bazie dawców Fundacji DKMS. – Jeśli nie Milence, to może jakiemuś innemu dziecku ten szpik pomoże – dodaje pani Magdalena

Potrzebna pomoc

10-latka już od pół roku, z krótką przerwą, przebywa w szpitalnej izolatce. Jest dzielna. Wie, że dla swojego dobra musi przebywać w bardzo sterylnych warunkach – bez kontaktu z otoczeniem, bez odwiedzin, rówieśników i  normalności. – Nie wiemy, ile czasu tu zostaniemy – przyznaje mama dziewczynki. – Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia spędzimy w szpitalu. Walczymy razem z córką, ale nasze siły nie wystarczą. Potrzebne są pieniądze na rehabilitację, materace, oczyszczacze powietrza, prze jazdy, specjalne jedzenie oraz sterylne środki higieniczno-opatrunkowe. Tych kosztów nie udźwignie domowy budżet rodziny. Dlatego od tygodni trwa zbiórka na leczenie dziewczynki. W pomoc włączyła się cała społeczność konstancińskiej Piątki oraz wszyscy ludzie dobrej woli. Organizowane są kwesty, aukcje i licytacje. W najbliższych dniach każdy, kto chce dołączyć do walki o  życie dziewczynki, może to zrobić na Jarmarku Świątecznym w Parku Zdrojowym (18 grudnia) oraz kiermaszu szkolnym w SPI nr 5 (19 grudnia). Zbiórka trwa także na portalu siepomaga.pl (Milena Miech). Liczy się każda złotówka.

 

Autor
Patryk Siepsiak
Do pobrania
Załącznik Size
Ulotka – jak pomóc Milenie Miech? 5.8 MB

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

    Zapowiada się burzowe popołudnie i wieczór. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w sobotę (18 maja) od godz. 13.00 do godz. 22.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.