16. edycja Festiwalu Otwarte Ogrody już za nami | Konstancin-Jeziorna

16. edycja Festiwalu Otwarte Ogrody już za nami

12-09-2023
Fot. A. Piętka

Blisko 30 wydarzeń i tysiące zwiedzających – tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody już za nami. Przez dwa dni na mieszkańców i wszystkich odwiedzających gminę Konstancin-Jeziorna czekały koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania z artystami. Dla każdego było coś ciekawego.

Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2008 r. i niezmiennie cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, ale także licznych gości odwiedzających, zawsze w drugi weekend września, jedyne uzdrowisko na Mazowszu. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji. Dopisała pogoda i frekwencja.

Liczne atrakcje

W miniony weekend (9 i 10 września) odbyło się aż 26 wydarzeń. W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znalazł coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. Dla koneserów sztuki otwarte były ogrody z wystawami malarstwa, fotografii i rzeźb. Można było także zapoznać się z kulturą i sztuką Urzecza oraz historią kolejki wilanowskiej. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły też willa Świt, w której mieszkał wraz z rodziną Stefan Żeromski, oraz Muzeum Villa La Fleur. Działo się też w Parku Zdrojowym, gdzie harcerze z Hufca ZHP Uroczysko Konstancin rozbili swój obóz. Czekały w nim liczne atrakcje i przygody – zabawy, piosenki i pląsy dla najmłodszych oraz trochę starszych i nastolatków. W Cieciszewie z kolei można było odwiedzić „Ogród Królowej”. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, m.in. gier terenowych i warsztatów. Atrakcji było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić.

Organizatorzy

Organizatorami festiwalu byli Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Hanna Budnicka. Festiwal Otwarte Ogrody jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, oraz Ksawery Gut, starosta piaseczyński. Patronat medialny sprawowali „Kurier Południowy” i „Przegląd Piaseczyński”. Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie był częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Galeria zdjęć

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika zapraszająca na szkolenia.

    Rusza cykl szkoleń dla seniorów i opiekunów osób starszych

    Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie rozpoczyna cykl szkoleń dla i opiekunów osób starszych w ramach „Konstancin Cafe”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy wtorek (16 lipca) w dawnym ośrodku rehabilitacji reumatologicznej w Konstancinie-Jeziornie.
  • wizualizacja osiedla budynków mieszkalnych, w planie bawiące się dzieci

    Wniosek o ustalenie lokalizacji przy ul. Mirkowskiej –…

    Firma Arche wycofała wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie, w trybie specustawy mieszkaniowej. Chodziło o budowę 4 budynków mieszkalnych oraz wielopoziomowego garażu.