365 dni heroicznej walki – solidarni z Ukrainą | Konstancin-Jeziorna

365 dni heroicznej walki – solidarni z Ukrainą

24-02-2023
Fot. Solidarność Polski z Ukrainą, praca Klary Rodowald

W piątek (24 lutego) mija dokładnie rok od zbrodniczej rosyjskiej napaści na Ukrainę. W tym dniu w sposób szczególny jesteśmy z tymi, którzy stoją w obronie wolności, wspieramy naszych przyjaciół i wierzymy w ich zwycięstwo. Dziękujemy także mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna za okazanie solidarności z Ukrainą.

24 lutego 2022 r. pierwsze rosyjskie rakiety spadły na ukraińską ziemię, dzień później w wielkim zrywie, podobnie jak miliony Polaków, z pomocą ruszyli także mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna.

Liczne zbiórki

W wielu miejscach uruchomione zostały społeczne zbiórki żywności, artykułów przemysłowych, środków sanitarnych i medycznych oraz ubrań – jedna z największych prowadzona była w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie przez wolontariuszy z Jadłodzielni Konstancin. Tam też mieścił się punkt ich wydawania, który później został przeniesiony do pomieszczeń użyczonych przez gminę Konstancin-Jeziorna przy ul. Sobieskiego 6. Mniejsze i większe zbiórki prowadzone były w placówkach oświatowych – zarówno tych publicznych, jak i prywatnych; sołectwach; lokalnych firmach czy remizach strażackich. Konstancinianie pomagali nie tylko rzeczowo, wielu z nich otworzyło także szeroko drzwi dla tych, którzy uciekają przed wojną. Według szacunków w naszej gminie schronienie mogło znaleźć ponad tysiąc osób. Do swoich domów i mieszkań uchodźców z Ukrainy przyjęły osoby prywatne, ale także firmy czy instytucje.

Spotkania i wsparcie

Od początku wojny w pomoc włączyły się także gminne jednostki organizacyjne. Konstanciński Dom Kultury zorganizował m.in. kursy języka polskiego, zajęcia dla dzieci i młodzieży, spotkania i pikniki integracyjne, a Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Ukrainy. W tym dramatycznym czasie swoją służbę pełnili, i w dalszym ciągu pełnią, też harcerki i harcerze z Hufca ZHP Uroczysko Konstancin. Druhny i druhowie zbierali dary, przygotowywali paczki dla uchodźców, pomagali w przygotowywaniu baz noclegowych oraz pracowali wychowawczo. W pomoc zaangażowały się także miasta partnerskie Konstancina-Jeziorny. Akcje zbiórki darów i pieniędzy organizowane były w niemieckim Denzlingen, francuskim Saint-Germain-en-Laye i włoskim Pisogne, a także holenderskim Leidschendam-Voorburg. Zebrane w ten sposób rzeczy trafiły bezpośrednio do uchodźców przybywających licznie do naszej gminy, a także w transportach humanitarnych na granicę i dalej w głąb Ukrainy, w tym Krzemieńca, miasta partnerskiego. Ostatnia taka pomoc z Konstancina-Jeziorny dotarła pod koniec grudnia 2022 r. Tym razem wsparcie obejmowało m.in. leki, środki opatrunkowe oraz rzeczy niezbędne do przetrwania zimy. Zbiórkę darów zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2.

Punkt informacyjny i centrum wsparcia

Uchodźcom z Ukrainy przysługują świadczenia – socjalne, rodzinne i wychowawcze. Aby z nich skorzystać muszą posiadać numer PESEL. Od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. konstanciński magistrat nadał ich 2 467 ze statusem UKR. Naszą gminę jako swoje miejsce pobytu tymczasowego wybrało 74 obywateli Ukrainy, a stałego – 4. Obecnie w gminnych szkołach (dane na 31 stycznia 2023 r.) uczy się 131 ukraińskich dzieci, a do przedszkoli uczęszcza 10. maluchów. Cały czas w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 działa punkt informacyjny dla uchodźców. Zainteresowani mogą uzyskać w nim wszelkie niezbędne informacje związane z pobytem w Polsce, a także pomoc w wypełnieniu wniosku o nadanie numeru PESEL. W punkcie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 dyżuruje osoba posługująca się językiem ukraińskim i rosyjskim.

W Konstancinie-Jeziornie cały czas działa też Centrum Wsparcia i Edukacji Uchodźców, który do życia powołały Kluby Rotary Warszawa Fryderyk Chopin oraz Warszawa Konstancin. Mieści się on przy ul. Wilanowskiej 1 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00 oraz w soboty w godz. 10.00–14.00. Misją centrum jest zapewnienie wsparcia psychologicznego uchodźcom dotkniętym traumą wojenną, zapewnienie opieki dziennej nad najmłodszymi, terapii grupowych, warsztatów aktywizujących społeczność uchodźczą i lekcji języka polskiego.

Pierwsza rocznica

W piątek (24 lutego) mija dokładnie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. W tym dniu w sposób szczególny jesteśmy z tymi, którzy stoją w obronie wolności i wspieramy naszych przyjaciół. Dziękujemy także mieszkańcom za okazanie solidarności z Ukrainą i wielkie wsparcie, które od początku wojny udzielają uchodźcom. O godz. 18.00 Rotary Club Warszawa Konstancin zaprasza przed Konstanciński Dom Kultury (ul. Mostowa 15) na manifestację solidarności z walczącym i cierpiącym narodem ukraińskim. Organizatorzy zachęcają, by przynieść ze sobą dzwonki – ich dźwięk ma przypominać, że wojna wciąż trwa i zbiera tragiczne żniwo, a także płonące świece, jako symbol pamięci o jej ofiarach.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Trzy osoby: dwie kobiety i mężczyzna stoją przed budynkiem z czerwonej cegły

    Michał Wiśniewski zaprzysiężony na burmistrza gminy

    Michał Wiśniewski we wtorek (7 maja) złożył przed Radą Miejską Konstancin-Jeziorna uroczyste ślubowanie i objął urząd burmistrza gminy. Nowy włodarz przedstawił też nazwiska swoich zastępców. Oficjalnie będą nimi Katarzyna Tusińska i Agata Wilczek.
  • Grupa osób na tle ściany z czerwonej cegły

    Wystartowała 9. kadencja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

    Za nami pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna kadencji 2024–2029. We wtorek (7 maja) nowi radni złożyli ślubowanie oraz wybrali spośród swego grona przewodniczącego. Została nim Karolina Komar-Osińska. Funkcję wiceprzewodniczących objęli Magdalena Hyczko i Filip Rawski.