77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – pamiętajmy! | Konstancin-Jeziorna

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – pamiętajmy!

29-07-2021

W niedzielę (1 sierpnia), w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Konstancin-Jeziorna odda hołd jego bohaterom. W miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty, a w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmią „(Nie)zakazane piosenki”. O godzinie „W” zawyją też syreny.

Powstanie Warszawskie było bohaterskim zrywem, ale też bolesnym doświadczeniem. Dla powstańców, dla ludności cywilnej, dla stolicy. Pamięć o nim jest naszym wspólnym obowiązkiem. W najbliższą niedzielę (1 sierpnia), w 77. rocznicę jego wybuchu, oddajmy hołd, tym którzy walczyli o wolną Polskę.

Kwiaty w miejscach pamięci

Tradycyjnie tego dnia przedstawiciele samorządu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci – na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej, przy rondzie św. Jana Pawła II, oraz pod tablicą poświęconą batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego na os. Mirków. O godz. 17.00 władze gminy Konstancin-Jeziorna wezmą udział w obchodach rocznicy powstania, które odbędą się na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie. O godzinie „W” zawyją też syreny alarmowe, a miasto zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom.

(Nie)zakazane piosenki

1 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy też na emocjonalny koncert „(Nie)zakazane piosenki”. W altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmią powstańcze pieśni w wykonaniu wokalistki Ewy Szlachcic. Usłyszymy takie utwory jak: „Deszcz jesienny deszcz”, „Warszawskie dzieci” oraz współczesne piosenki, oddające hołd powstaniu m.in.: „Dziewczyna z granatem”, „Miasto”, „Jeśli nie wrócę”. Będzie niekiedy wesoło, ale przede wszystkim wzruszająco i z należnym szacunkiem.

Wideo

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis silny wiatr. W tle postać z rozwianymi włosami próbująca utrzymać wygięty w górę parasol.

    Meteo alert pierwszego stopnia: silny wiatr

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnymi wiatrami. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od godz. 22.00 w czwartek (23 września) do godz. 12.00 w piątek (24 września). Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Na grafice jest duży napis Weź udział w wycieczce i odbierz przewodnik turystyczny. Niżej napis dotyczy wycieczek w dniach 25 i 26 września 2021. W tle park, na trawie leżą żółte liście. Obok po prawej stronie wklejona jest grafika z trzema przewodnikami turystycznymi. Na okładce są zdjęcia atrakcji turystycznych i napis Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny.

    Zapraszamy do zapisywania się na ostatnie wycieczki

    W najbliższy weekend (25–26 września) odbędą się ostatnie 4 wycieczki z cyklu „Poznaj gminę Konstancin-Jeziorna”. Są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy do zapisywania się pod numerem tel.: 22 484 24 41. Każdy uczestnik dodatkowo otrzyma „Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny”.