77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – pamiętajmy! | Konstancin-Jeziorna

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – pamiętajmy!

29-07-2021

W niedzielę (1 sierpnia), w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Konstancin-Jeziorna odda hołd jego bohaterom. W miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty, a w altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmią „(Nie)zakazane piosenki”. O godzinie „W” zawyją też syreny.

Powstanie Warszawskie było bohaterskim zrywem, ale też bolesnym doświadczeniem. Dla powstańców, dla ludności cywilnej, dla stolicy. Pamięć o nim jest naszym wspólnym obowiązkiem. W najbliższą niedzielę (1 sierpnia), w 77. rocznicę jego wybuchu, oddajmy hołd, tym którzy walczyli o wolną Polskę.

Kwiaty w miejscach pamięci

Tradycyjnie tego dnia przedstawiciele samorządu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci – na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej, przy rondzie św. Jana Pawła II, oraz pod tablicą poświęconą batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego na os. Mirków. O godz. 17.00 władze gminy Konstancin-Jeziorna wezmą udział w obchodach rocznicy powstania, które odbędą się na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie. O godzinie „W” zawyją też syreny alarmowe, a miasto zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom.

(Nie)zakazane piosenki

1 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy też na emocjonalny koncert „(Nie)zakazane piosenki”. W altanie przy Konstancińskim Domu Kultury zabrzmią powstańcze pieśni w wykonaniu wokalistki Ewy Szlachcic. Usłyszymy takie utwory jak: „Deszcz jesienny deszcz”, „Warszawskie dzieci” oraz współczesne piosenki, oddające hołd powstaniu m.in.: „Dziewczyna z granatem”, „Miasto”, „Jeśli nie wrócę”. Będzie niekiedy wesoło, ale przede wszystkim wzruszająco i z należnym szacunkiem.

Wideo

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Nowoczesny schron z betonowymi ścianami i łóżkami

    Miejsca doraźnego schronienia, jest przetarg na dokumentację

    W trzech konstancińskich szkołach podstawowych powstaną miejsca doraźnego schronienia. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej adaptacji wybranych pomieszczeń. Na ten cel samorząd pozyskał 300 tys. zł.
  • Zdjęcie grupowe przedstawicieli strażaków z burmistrzem Michałem Wiśniewskim

    Strażacy ochotnicy podsumowali pięć lat i wybrali nowe…

    W piątek (19 czerwca) odbył się 13. Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP. Była to okazja do podsumowania kadencji 2021–2026 i wyboru nowych władz. Po 30 latach funkcję prezesa zarządu przekazał druh Grzegorz Szewczyk, a jego następcą został Mateusz Siudziński.