Alert meteo drugiego stopnia: Upał – nawet 35 st. C | Konstancin-Jeziorna

Alert meteo drugiego stopnia: Upał – nawet 35 st. C

08-07-2024

Będzie naprawdę gorąco. Alert drugiego stopnia dotyczy m.in. powiatu piaseczyńskiego i obowiązuje od godz. 11.30 wtorek (9 lipca) do godz. 20.30 w piątek (13 lipca). Apelujemy o ostrożność i czujność – unikajmy słońca i pijmy dużo wody.

Afrykański żar zaleje Polskę. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem.

Ekstremalne temperatury

Synoptycy prognozują na wtorek i środę (9 i 10 lipca) wystąpienie upałów, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 st. C do 31 st. C. Natomiast w czwartek i piątek (11 i 12 lipca) od 32 st. C do do 35 st. C. W nocy temperatura minimalna wahać się będzie od 17 st. C do 23 st. C. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godz. 11.30 we wtorek (9 lipca) do godz. 20.30 w piątek (13 lipca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Zachowaj ostrożność

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza przekracza 30 st. C, wzrasta ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności. Pamiętajmy zatem o kilku podstawowych, ale bardzo ważnych zasadach:

  • po pierwsze woda – musimy zadbać o nawodnienie organizmu (zaleca się picie 2–3 litrów płynów, z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne);
  • odpoczynek w cieniu i unikanie słońca w godzinach najwyższego promieniowania (11.00–16.00);
  • lekka dieta;
  • noszenie nakrycia głowy w czasie przebywania na słońcu;
  • stosowanie kremów z filtrem UV;
  • powstrzymanie się od picia alkoholu, który odwadnia organizm.

Te proste zasady dotyczą zwłaszcza osób starszych, które powinny szczególnie zadbać o siebie, a w przypadku objawów przegrzania niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie (telefon: 112 lub 999). Nie zapominajmy również o zwierzętach, zarówno tych domowych jaki dzikich zapewniając im dostęp do wody.

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej
Do pobrania
Załącznik Size
Alert meteo (8. 07.2024) 159.78 KB