Alert meteo pierwszego stopnia: Upał – nawet 32 st. C | Konstancin-Jeziorna

Alert meteo pierwszego stopnia: Upał – nawet 32 st. C

05-07-2024

Będzie naprawdę gorąco. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem. W sobotę (6 lipca) temperatura sięgnie nawet 32 st. C. Alert obowiązuje od godz. 12.00 do godz. 19.30.

Afrykański żar zaleje Polskę. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem.

Ekstremalne temperatury

Synoptycy IMGW prognozują, że temperatura​ maksymalna w sobotę (6 lipca) może wynieść nawet 32 st. C. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od godz. 12.00 do godz. 19.30. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 proc.

Zachowaj ostrożność

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza przekracza 30 st. C, wzrasta ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności. Pamiętajmy zatem o kilku podstawowych, ale bardzo ważnych zasadach:

  • po pierwsze woda – musimy zadbać o nawodnienie organizmu (zaleca się picie 2–3 litrów płynów, z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne);
  • odpoczynek w cieniu i unikanie słońca w godzinach najwyższego promieniowania (11.00–16.00);
  • lekka dieta;
  • noszenie nakrycia głowy w czasie przebywania na słońcu;
  • stosowanie kremów z filtrem UV;
  • powstrzymanie się od picia alkoholu, który odwadnia organizm.

Te proste zasady dotyczą zwłaszcza osób starszych, które powinny szczególnie zadbać o siebie, a w przypadku objawów przegrzania niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie (telefon: 112 lub 999). Nie zapominajmy również o zwierzętach, zarówno tych domowych jaki dzikich zapewniając im dostęp do wody.

Autor
Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej
Do pobrania
Załącznik Size
Alert meteo (05.07.2024) 159.46 KB