Alerty 1. i 3. stopnia: Burze z gradem i wzrosty stanów wody | Konstancin-Jeziorna

Alerty 1. i 3. stopnia: Burze z gradem i wzrosty stanów wody

19-08-2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego dwa ostrzeżenia – meteorologiczne i hydrologiczne. Czerwony alert przed burzami obowiązuje od godz. 12.00 (19 sierpnia) do godz. 10.00 (20 sierpnia), a przed gwałtownym wzrostem stanów wody – w tych samych dniach, ale w godz. 9.00–5.00.

W ostatnim czasie nie ma dnia bez ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek (19 sierpnia) dla powiatu piaseczyńskiego pojawiły się kolejne – meteorologiczne i hydrologiczne.   

Burze z gradem

Synoptycy prognozują wystąpienie burz, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu do 90 mm) oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 80 km/h. Miejscami możliwy jest również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80 proc. Ten alert obowiązuje od godz. 12.00 w poniedziałek (19 sierpnia) do godz. 10.00 we wtorek (20 sierpnia). IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów meteorologicznych, a służby apelują o zachowanie ostrożności.

Wzrosty stanów wody

W związku z zapowiadanymi burzami na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od godz. 9.00 (19 sierpnia) do godz. 5.00 (20 sierpnia) i dotyczy rzek: Wisła – od ujścia Kamiennej do Dęblina (część lewobrzeżna), od Dęblina do ujścia Narwi, od ujścia Narwi po zbiornik Włocławek, Iłżanka, Radomka, Pilica – do zbiornika Sulejów, Pilica – od zbiornika Sulejów, Świder, Jeziorka, Wkra, Bzura, Górna Narew, Supraśl, Biebrza, Pisa, Środkowa Narew, Dolna Narew, Bug, Nurzec, Liwiec, Wisła od zbiornika Włocławek do ujścia Zgłowiączki, Zgłowiączka, Leśna oraz Niemen. Tutaj prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 70 proc.

Autor
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej