Meteo alert drugiego stopnia przedłużony: Upał aż do 1 lipca | Konstancin-Jeziorna

Meteo alert drugiego stopnia przedłużony: Upał aż do 1 lipca

28-06-2022

Afrykański żar nadal w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył i przedłużył właśnie ostrzeżenie przed upałami. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie do 35 st. C. Alert drugiego stopnia obowiązuje do godz. 20.00 w piątek (1 lipca). 

Początek wakacji wita iście tropikalnymi upałami. Będzie naprawdę gorąco, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który rozszerzył i przedłużył właśnie wydany w ostatnią sobotę (25 czerwca) alert pogodowy. Synoptycy prognozują upały niemal w całym kraju. Nie ominął one także powiatu piaseczyńskiego.

Żar z nieba

Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w czwartek (30 czerwca) lokalnie 35 st. C. W nocy natomiast wahać się będzie pomiędzy 18 st. C a 21 st. C. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godz. 14.28 we wtorek (28 czerwca) do godz. 20.00 w piątek (1 lipca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. 

Chroń siebie i innych

Zachowajmy ostrożność i czujność. Na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach: 

  • Nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt.
  • Pij regularnie duże ilości płynów, unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.

Pamiętajmy także o zwierzętach, zarówno tych domowych jaki i dzikich, które tak jak my potrzebują wody i cienia. 
 

Autor
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Do pobrania