Meteo alert drugiego stopnia: Upał aż do 28 czerwca | Konstancin-Jeziorna

Meteo alert drugiego stopnia: Upał aż do 28 czerwca

25-06-2022

Afrykański żar znowu w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę (25 czerwca) ostrzeżenie przed upałami. Temperatura​ maksymalna w dzień wyniesie do 33 st. C. Alert drugiego stopnia obowiązuje w sobotę od godz. 12.00 do godz. 20.00 we wtorek (28 czerwca).

Wraz z rozpoczęciem wakacji do Polski dotarł afrykański żar. Będzie naprawdę gorąco, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują upały niemal w całym kraju. Nie ominął one także powiatu piaseczyńskiego.\

Żar z nieba

Temperatura​ maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. C do 33 st. C. W nocy natomiast wahać się będzie pomiędzy 13 st. C a 17 st. C (z 25 na 26 czerwca) oraz między 16 st. C a 19 st. C w pozostałe dni. Pomarańczowe ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12.00 w sobotę (25 czerwca) do godz. 20.00 we wtorek (28 czerwca). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. 

Chroń siebie i innych

Zachowajmy ostrożność i czujność. Na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach: 

  • Nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt.
  • Pij regularnie duże ilości płynów, unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.
Autor
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Do pobrania