Od 1 do 31 sierpnia br. w województwie mazowieckim będzie obowiązywał stan zagrożenia hydrogeologicznego. Wprowadza go państwowa służba geologiczna w związku z prognozowanym wystąpieniem niżówki hydrogeologicznej.
Jak informuje Państwowy Instytut Geologiczny, w najbliższych tygodniach istnieje wysokie prawdopodobieństwo utrzymania tendencji do obniżania się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych i przekroczenia stanów niskich ostrzegawczych w skali wskazującej na rozwój niżówki hydrogeologicznej o charakterze regionalnym.
Stan zagrożenia
W związku z tym od 1 sierpnia br. państwowa służba geologiczna wprowadza w dwóch województwach – mazowieckim i dolnośląskim – stan zagrożenia hydrogeologicznego. Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. W najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe. Ostrzeżenie hydrogeologiczne obowiązuje do 31 sierpnia br.
Dodatkowe informacje
Więcej informacji na temat bieżącej i prognozowanej sytuacji hydrogeologicznej, w tym zasięgu występowania niżówki hydrogeologicznej, jest dostępnych na stronie internetowej państwowej służby geologicznej: www.pgi.gov.pl.