Będą badania gminnych rzek i Łąk Oborskich | Konstancin-Jeziorna

Będą badania gminnych rzek i Łąk Oborskich

23-06-2023
Rzeka Jeziorka, fot. A. Piętka

Znamy wykonawców dwóch ważnych społecznie zadań. Chodzi o badanie czystości wody w rzekach Jeziorka i Mała oraz o badanie ekohydrologiczne Łąk Oborskich. Łączny ich koszt to ponad 52 tys. zł. Umowy zostaną podpisane na dniach.

Udało się wyłonić wykonawców dwóch zadań, o których realizację zabiegali mieszkańcy gminy.

Badanie jakości wód

Pierwsze dotyczy badania jakości wód powierzchniowych Jeziorki, jej rowu oraz Małej. To zwycięski projekt Budżetu Partycypacyjnego Gminy Konstancin-Jeziorna 2023. O kontrakt ubiegały się cztery podmioty. Wybrano ofertę spółki „INNO Tech4Life” za kwotę 17 835 zł. Korzystniejszą cenowo propozycję złożyła jednak inna firma. Niestety, w swojej ofercie nie wskazała doświadczenia osoby wykonującej badania. Dlatego umowa zostanie podpisana z drugim w kolejności wykonawcą. W ramach zadania przeprowadzonych zostanie m.in. sześć serii pomiarów fizykochemicznych i hydrometrycznych w czterech wskazanych punktach. Z całości opracowany zostanie raport z wynikami i wnioskami.

Badanie ekohydrologiczne

Znamy też firmę, która wykona badanie ekohydrologiczne Łąk Oborskich, przeprowadzi w tym również ocenę hydrologicznych uwarunkowań funkcjonowania wspomnianego rezerwatu przyrody w odniesieniu do możliwości zagospodarowania jego najbliższej okolicy. Spośród trzech złożonych ofert najkorzystniejsza cenowo była propozycja firmy Centrum Ochrony Mokradeł z Warszawy. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie minimum dwudziestu odwiertów gleboznawczych w obrębie gleb torfowych, ocenę fitoindykacyjną (rodzaj metody badawczej, dzięki której możliwe jest, przy wykorzystaniu niektórych roślin, określenie stanu środowiska) aktualnych warunków wilgotnościowych w rezerwacie i badanie przepływu wody w rowach melioracyjnych. Ich efektem będzie raport wraz z wnioskami końcowymi dotyczącymi ochrony przyrodniczej badanego obszaru. Gmina zapłaci za to ponad 34,4 tys. zł.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.