Bezpłatna mammografia dla mieszkanek gminy | Konstancin-Jeziorna

Bezpłatna mammografia dla mieszkanek gminy

09-05-2023

W najbliższych dniach (10 i 11 maja) mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjalny bus stanie na parkingu supermarketu Auchan przy ul. Warszawskiej 94 w Bielawie. Akcja prowadzona jest w ramach programu profilaktyki raka piersi, a jej adresatkami są kobiety w wieku 50–69 lat.

Badanie mammograficzne jest najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany podczas niego ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Przebieg badania

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Dawka promieniowania w  trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy promieniowaniem występującym w samolocie.

Bezpłatne badania

Mieszkanki Konstancin-Jeziorna i okolicy będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w środę (10 maja) w godz.11.00–17.00 oraz w czwartek (11 maja) w godz. 10.00–16.00. W tych dniach mobilny mammobus LUX MED Diagnostyka stanie na parkingu supermarketu Auchan przy ul. Warszawskiej 94 w Bielawie.

Darmowa mammografia, finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu profilaktyki raka piersi, przysługuje kobietom w wieku 50–69 lat, które:

 • są ubezpieczone;
 • nie były leczone z powodu raka piersi;
 • przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z badania;
 • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym badanie otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Warto pamiętać, żeby nie zwlekać z decyzją o wykonaniu badań. Systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych mammografii umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby nowotworowej oraz pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Wcześniejsza rejestracja

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Trzeba natomiast wcześniej się zapisać pod nr. tel. 58 666 24 44 lub na stronie: www.mammo.pl/formularz. Podczas rejestracji, w celu weryfikacji uprawnień do mammografii, niezbędny będzie dowód osobisty. Na badanie zaś należy przynieść zdjęcia z poprzednio wykonywanych mammografii.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

  Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

  Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
 • Dokumenty firmowe i pieniądze

  Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

  Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.