Bezpłatna mammografia – profilaktyka ratuje życie! | Konstancin-Jeziorna

Bezpłatna mammografia – profilaktyka ratuje życie!

25-06-2025

Już 30 czerwca mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. Mobilna pracownia diagnostyczna ponownie stanie przy Urzędzie Miasta i Gminy. To szybkie i bezpieczne badanie, które może uratować życie – warto wcześniej się zapisać i zadbać o swoje zdrowie.

Mammografia to jedno z najskuteczniejszych badań profilaktycznych w walce z rakiem piersi. Regularne jej wykonywanie pozwala wykryć zmiany nowotworowe na bardzo wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. 

Zarejestruj się 

Już w poniedziałek (30 czerwca) mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna ponownie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię w mobilnym gabinecie diagnostycznym firmy Medica. Mammobus tradycyjnie zaparkuje przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77, a badania będą prowadzone w godzinach 9.00–15.00.

Aby skorzystać z badania, wystarczy zarejestrować się wcześniej telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 42 254 64 17. Na miejscu będzie przyjmował technik elektroradiolog, który przeprowadzi krótki wywiad i wykona zdjęcie mammograficzne. Badanie jest szybkie, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne – nie wymaga żadnych przygotowań ani skierowania. Choć może wiązać się z chwilowym dyskomfortem spowodowanym uciskiem, większość kobiet nie odczuwa bólu, a samo badanie nie niesie ryzyka ani nie uszkadza tkanek.

Dla kogo?

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 45–74 lata, które spełniają określone warunki:

  • co 24 miesiące – kobiety, które nie chorowały na raka piersi;
  • co 12 miesięcy – kobiety po zakończonym leczeniu i pięcioletnim okresie obserwacji;
  • co 12 miesięcy – kobiety będące w trakcie hormonoterapii po leczeniu chirurgicznym i pięciu latach monitorowania.

Z programu wyłączone są panie objęte opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznego ryzyka zachorowania na raka piersi lub jajnika oraz kompleksową opieką onkologiczną nad pacjentkami z rozpoznanym nowotworem piersi.

Autor
Barbara Niżyńska

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis silny wiatr. W tle postać z rozwianymi włosami próbująca utrzymać wygięty w górę parasol.

    Alert meteo pierwszego stopnia: Silny wiatr

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim we wtorek (7 kwietnia) od godz. 13.45 do godz. 19.00. Powieje z prędkością do 45 km/h, a w porywach do 75 km/h.
  • Grafika z napisem „Oferta pracy” przedstawia czarny samochód zaparkowany przed budynkiem urzędu oraz informację o stanowisku: kierowca samochodu osobowego / konserwator.

    Praca czeka w urzędzie! Poszukiwany kierowca i konserwator

    Masz prawo jazdy, smykałkę techniczną i lubisz, gdy każdy dzień wygląda trochę inaczej? Mamy ofertę pracy dla ciebie! Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna poszukuje osoby, która połączy obowiązki kierowcy samochodu osobowego i konserwatora. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 kwietnia br.