Chwila wytchnienia, by dalej się opiekować | Konstancin-Jeziorna

Chwila wytchnienia, by dalej się opiekować

21-04-2022

Na co dzień opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Mimo że robią to z potrzeby serca, również sami potrzebują czasami chwili oddechu i odpoczynku. Taką możliwość daje program „Opieka wytchnieniowa”, który realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie.

„Opieka wytchnieniowa” to program rządowy, finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W tym roku ponownie jest on realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. To dobra wiadomość dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Cel programu

Głównym celem programu jest ich doraźne wsparcie, m.in. poprzez zapewnienie pomocy w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych lub zapewnienie zastępstwa. Dzięki temu opiekunowie zyskają czas dla siebie, będą mogli m.in. załatwić sprawy urzędowe, udać się do lekarza czy choćby pójść na spacer. Beneficjentami programu mogą być osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad:

 • dziećmi z niepełnosprawnością z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
 • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Można składać wnioski

Pomoc w formie opieki wytchnieniowej świadczona będzie nieodpłatnie w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje opiekę wytchnieniową na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę. Więcej informacji oraz druk karty zgłoszeniowej, którą należy złożyć w ośrodku, można znaleźć na stronie: www.opskonstancinjeziorna.pl, zakładka Pomoc społeczna/Opieka wytchnieniowa.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

 • Kobieta stoi na tle ściany z czerwonej cegły

  Nowy wydział w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

  W konstancińskim magistracie powstał Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej. Będzie on odpowiedzialny m.in. za współpracę samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi.
 • Strażacy podczas akcji gaśniczej pożaru budynku jednorodzinnego

  Pożar zniszczył dom, trwa zbiórka na jego odbudowę

  W jednej chwili życie Marty Romanowskiej i jej córek, mieszkanek Ciszycy, legło w gruzach. Kobieta, która na co dzień pracuje w konstancińskim magistracie, w pożarze domu straciła niemal cały dobytek. Ogień zniszczył dach oraz poddasze, a parter zalała woda. Trwa zbiórka pieniędzy dla pogorzelców.