Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu? | Konstancin-Jeziorna

Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

15-04-2024

Ponad 1,1 mln zł na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę kopciuchów trafiło do gminy Konstancin-Jeziorna w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Pomoc w ich wypełnieniu i rozliczeniu udzielana jest w punkcie informacyjno-konsultacyjnym, który mieści się w konstancińskim magistracie. 

„Czyste Powietrze” to rządowy program realizowany od września 2018 r. Umożliwia on pozyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych pieców, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, spełniające najwyższe normy. Adresowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 136,2 tys. złotych.

Program w gminie

Mieszkańcy gminy chętnie korzystają ze wsparcia oferowanego w ramach programu „Czyste Powietrze”. Od początku jego trwania konstancinianie złożyli do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 161 wniosków. Zrealizowano 56 przedsięwzięć, a łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 1 146 535,27 zł. Pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie oraz o płatność, a także w złożeniu ich w WFOŚiGW oferują urzędnicy dyżurujący w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjny. Mieści się on w konstancińskim magistracie przy ul. Piaseczyńskiej 77. 

Więcej informacji

Jest on czynny 5 razy w tygodniu:

 • w poniedziałki w godz. 7.00–9.00,
 • we wtorki i w środy w godz. 7.00–8.00 i 16.00–18.00, 
 • w czwartki i w piątki w godz. 7.00–8.00. 

Jego pracownicy udzielają informacji o programie, a także pomagają w wypełnieniu wniosku i jego rozliczeniu. W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 352, 368 lub 421.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie: czystepowietrze.gov.pl.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

  Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 17., zgłoszenia do końca…

  Znamy już termin tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14–15 września. A my już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich gościnnych ogrodów. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w poniedziałek (20 maja) od godz. 15.00 do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.