Rekord zakażeń! Szczepmy się i zachowujmy ostrożność | Konstancin-Jeziorna

Rekord zakażeń! Szczepmy się i zachowujmy ostrożność

21-01-2022

Z dnia na dzień drastycznie wzrasta liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, dlatego po raz kolejny przypominamy o konieczności szczepienia się przeciw COVID-19. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, zapraszamy do punktów szczepień działających w naszej gminie.

Piąta fala pandemii COVID-19 w natarciu. Liczba zakażeń i zgonów rośnie w zatrważającym tempie. W piątek (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 36,6 tys. nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i aż 248 zgonach. Szpitale znów zapełnią się ciężko chorymi pacjentami. Dlatego tak ważne są szczepienia, do których cały czas zachęcamy mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna. Tylko one mogą uchronić nas przed chorobą i śmiercią.

Ponad 70 proc. zaszczepionych

Według najnowszych statystyk w pełni zaszczepionych jest 17 261 na 24 621 mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna, czyli 70,1 proc. populacji (dane z 21 stycznia 2022 r.). Ten wynik plasuje nas na 10. miejscu w ogólnopolskim rankingu. Na Mazowszu jesteśmy na szóstej pozycji, a w powiecie piaseczyńskim – na drugiej. W ostatnim czasie wyprzedziła nas gmina Lesznowola (70,4 proc.). Za nami są: Piaseczno (70 proc.), Góra Kalwaria (62,1 proc.), Prażmów (61,8 proc.) i Tarczyn (60,9 proc.). Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas 18 003 mieszkańców naszej gminy (73,1 proc.).

Statystyki

Cały czas najchętniej szczepią się osoby między 40. a 59. rokiem życia (5 791 w pełni zaszczepionych) oraz dorośli z przedziału wiekowego 20–39 lat – 3 854 osoby. Liczną grupę stanowią też seniorzy: 60–69 lat – 2 891 osób oraz 70+ lat – 3 176 osób. Na przeciwnym krańcu są dzieci i młodzież. Do tej pory z grupy wiekowej 0–11 lat zaszczepionych zostało 214 osób, a z grupy 12–19 lat – 1 335 mieszkańców. To bardzo mało. Szczegółowe dane dostępne są na stronie: www.gov.pl/szczepimysie.

Punkty szczepień

Cały czas przypominamy o konieczności szczepienia się przeciw COVID-19. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, zapraszamy do punktów szczepień działających na terenie naszej gminy. Jest ich osiem:

 • Medvita Konstancin (ul. A. Walentynowicz 24, tel. 502 390 220);
 • Grapa Medica (al. Wojska Polskiego 4, tel.: 22 717 40 03);
 • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji Stocer (ul. Wierzejewskiego 12, tel. 603 777 678);
 • Przychodnia Konstancin (ul. Warszawska 22, tel. 666 079 426);
 • Przychodnia Rejonowa nr 1 Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (ul. Warecka 15A, tel. 22 756 46 93);
 • Przychodnia Rejonowa nr 2 SPZZOZ – filia (ul. Pocztowa 6, tel. 22 756 43 09);
 • Wiejski Ośrodek Zdrowia SPZZOZ w Słomczynie – filia (ul. Wilanowska 277, tel. 22 754 43 61);
 • Wiejski Ośrodek Zdrowia SPZZOZ w Opaczy – filia (Opacz 8, tel. 22 754 31 70).

Zasady bezpieczeństwa

Pamiętajmy także o konieczności bezwzględnego stosowania się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Ograniczmy przebywanie w miejscach publicznych. Przypominamy też o nakazie prawidłowego zakrywania nosa i ust maseczką w przestrzeni zamkniętej (sklepy, urzędy, komunikacja miejska, itp.), a także o konieczności częstego mycia rąk wodą i mydłem oraz dezynfekowania ich płynami na bazie alkoholu (min. 60%). Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Należy również unikać dotykania dłońmi twarzy, nosa i ust.

Bezpłatny transport na szczepienie

Pod numerem telefonu 22 484 23 36 zarejestrowani na szczepienie mieszkańcy gminy – osoby starsze oraz niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z wymienionymi wyżej schorzeniami – mogą zgłaszać chęć skorzystania ze zorganizowanego przez gminę bezpłatnego transportu do punktu szczepień. Infolinia czynna jest w dni robocze w godz. 9.00–15.00.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Budynek z czerwonej cegły z duzymi oknami. Nad nim błękitne niebo.

  Pierwsze posiedzenia komisji wyborczych

  Obwodowe komisje wyborcze, odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych, rozpoczynają pracę. Komisarz wyborczy wyznaczył terminy pierwszych posiedzeń, na których komisje oficjalnie się ukonstytuują.
 • Śmieciarka odbiera odpady

  Przedłużona współpraca z firmą Jarper i nowe harmonogramy

  Uwaga mieszkańcy! Na okres od 1 do 31 października zostaje przedłużona współpraca z firmą Jarper Sp. z o.o., która to na terenie gminy Konstancin-Jeziorna tymczasowo świadczy usługę odbioru odpadów komunalnych. Obowiązują nowe harmonogramy dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej.