Czujniki monitorują jakość powietrza w uzdrowisku | Konstancin-Jeziorna

Czujniki monitorują jakość powietrza w uzdrowisku

19-01-2022
Dane z czujników jakości powietrza dostępne są w aplikacji mobilnej

Na terenie gminy Konstancina-Jeziorny działa nowoczesny system monitoringu jakości powietrza. Składa się on z 12 czujników, które przez 24 godziny na dobę, mierzą poziom stężenia najgroźniejszych dla zdrowia pyłów PM2,5 i PM10. Jaka była jakość powietrza w grudniu 2021 r.? Tego dowiecie się z raportu, który publikujemy na naszej stronie.

 

System monitoringu jakości powietrza został na terenie naszej gminy uruchomiony w marcu ubiegłego roku. W jego skład wchodzi 12 czujników (ich dokładną lokalizację można sprawdzić na naszej stronie w zakładce: Środowisko/Czujniki jakości powietrza), które 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu mierzą poziom stężenia w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5 – najgroźniejszych dla zdrowia, a także dodatkowo ciśnienie, temperaturę i wilgotność.

Dane z systemu

Mieszkańcy gminy o każdej porze dnia i nocy mają dostęp do danych z czujników za pośrednictwem strony internetowej oraz ogólnodostępnej, bezpłatnej aplikacji mobilnej. Należy jednak pamiętać, że prezentowane dane mają jedynie charakter informacyjny. Gmina dzięki systemowi może dodatkowo zbierać dane pomiarowe za dowolny okres oraz ma dostęp do wykresów i trendów pomiarowych.

Jakość powietrza w grudniu

Według raportu średnio-dobowego w gminie Konstancin-Jeziorna w grudniu 2021 r. najczystsze powietrze było w dniach 1–3 i 16–22 grudnia. Natomiast stężenie pyłu PM10 i PM 2,5 utrzymywało się na poziomie umiarkowanym w dniach 7–10, 23–25 oraz 28–30 grudnia, a złym lub bardzo złym w dniach 4–6, 11–15 oraz 26-27 grudnia. Szczegółowy raport za grudzień 2021 r. można pobrać poniżej.

Bądź na bieżąco

Aktualne dane z mierników jakości powietrza można sprawdzić na naszej stronie w zakładce Środowisko, na platformie internetowej panel.syngeos.pl oraz w aplikacji mobilnej Syngeos – Nasze Powietrze. Można ją bezpłatnie pobrać w Google Play i App Store. Dzięki temu będziemy na bieżąco informowani o stanie jakości powietrza w okolicy, w której obecnie przebywamy. Aplikacja łączy się automatycznie z najbliższym czujnikiem na podstawie uruchomionej w smartfonie lokalizacji.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej szary napis oblodzenie. W tle widać samochód jadący ulicą asfaltową przez las.

    Meteo alert pierwszego stopnia: Oblodzenie

    Pogoda znów zrobi się niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert obowiązuje w powiecie piaseczyńskim od północy do godz. 7.00 w sobotę (4 lutego). Drogi i chodniki mogą być śliskie.
  • Grafika wektorowa. Napis informujący o naborze do grup tematycznych wśród ekspertów i członków NGO, na tle warszawskich wieżowców.r

    Poszukiwani eksperci i przedstawiciele trzeciego sektora

    Stowarzyszenie Metropolia Warszaw przedłużyło nabór ekspertów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy zaangażują się w przygotowanie „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”. Zgłoszenia od kandydatów będą przyjmowane do 17 lutego 2023 r.