Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
Konstancin-Jeziorna będzie miał swój mural. Inicjatywa jego powstania zrodziła się z pomysłu radnego Tomasza Nowickiego oraz stowarzyszenia „Nowy Konstancin”. Zainspirowani pracami znanego akwarelisty i architekta Tytusa Brzozowskiego – autora miejskich murali m.in. w Warszawie – zaproponowali mu współpracę, którą artysta chętnie przyjął. Dzieło ozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1, w centrum Konstancina-Jeziorny. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym odbiorem właściciela nieruchomości, lokalnych instytucji oraz samych mieszkańców, którzy wierzą, że mural stanie się ważnym punktem na mapie kulturalnej i turystycznej miasta.
Oficjalna prezentacja
Po kilku miesiącach przygotowań, w czwartek (22 maja) w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna zaprezentowano projekt muralu. W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych społeczności, przedsiębiorcy i samorządowcy. Władze miasta od początku wspierają przedsięwzięcie. Obecni na uroczystości burmistrz Michał Wiśniewski oraz jego zastępczynie Katarzyna Tusińska i Agata Wilczek podkreślili znaczenie oddolnych inicjatyw i społecznego zaangażowania. – Cieszymy się z tego projektu, tym bardziej, że jest to całkowicie inicjatywa oddolna, która angażuje mniejszych i większych przedsiębiorców i za to dziękujemy Stowarzyszeniu i wszystkim firmom, które do tego projektu dołączyły – podkreśliła Katarzyna Tusińska. – Mural o charakterze miejskim nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej zasługuje na szacunek i uznanie to, w jaki sposób została zaprezentowana tożsamość Konstancina-Jeziorny.
Z kolei Tomasz Nowicki zwrócił uwagę na lokalny wymiar całego przedsięwzięcia, w który zaangażowali się wyłącznie lokalni przedsiębiorcy i firmy działające na terenie naszego miasta. – Mogliśmy pójść drogą budżetu obywatelskiego, ale wybraliśmy trudniejszą, dłuższą i mniej oczywistą ścieżkę. Dziś jesteśmy przekonani, że było warto – podkreślił.
Co na muralu?
Mural będzie miał charakter historyczno-artystyczny, silnie osadzony w lokalnym kontekście. Centralnym elementem kompozycji jest dąb – symbol z herbu gminy – oraz charakterystyczny mostek nad Jeziorką w Parku Zdrojowym. Wśród przedstawionych obiektów znajdziemy m.in. Starą Papiernię, Pałac w Oborach, tężnię solankową, stożek Arledtera z Fabryki Papieru w Mirkowie oraz znane wille: Grankę, Zagłobin i Poranek. Na muralu nie zabraknie także elementów życia codziennego i charakterystycznych mieszkańców – wiewiórek, kaczek oraz kibiców Legii Warszawa w klubowych barwach, co dodatkowo podkreśli lokalny koloryt. Prace nad realizacją muralu rozpoczną się w sierpniu, a odsłonięcie planowane jest na wrzesień br.
Wystawa w urzędzie
Uroczystej prezentacji projektu towarzyszyła wystawa prac artysty, przedstawiająca jego wcześniejsze realizacje. Można ją oglądać do 17 czerwca br. w holu na 1. piętrze Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Wystawa czynna jest godzinach pracy magistratu (pon. w godz. 8.00–18.00, wt.–czw. w godz. 8.00–16.00, pt. w godz. 8.00–14.00). W sierpniu wystawa przeniesie się do Centrum Handlowego Stara Papiernia.
Społeczna mobilizacja
Realizacja muralu możliwa jest dzięki zaangażowaniu lokalnych partnerów: C.H. Stara Papiernia, Fundacji Rodziny Staraków, Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, Arche S.A., Legii Warszawa, firm – Klinkier Bud, Fal-Bruk i Jarper, a także Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji Stocer, OSP Skolimów oraz Muzeum École de Paris – Villa la Fleur. Partnerami strategicznymi projektu są Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury. Organizatorzy zachęcają kolejne firmy i instytucje do wsparcia tej unikatowej, wspólnotowej inicjatywy.
Galeria zdjęć