Delegacja z Pisogne z wizytą w Konstancinie-Jeziornie | Konstancin-Jeziorna

Delegacja z Pisogne z wizytą w Konstancinie-Jeziornie

09-11-2021
Delegacja z Pisogne w towarzystwie Kazimierza Jańczuka (trzeci z prawej)

Od 5 do 7 listopada w Konstancinie-Jeziornie gościła delegacja z miasta partnerskiego Pisogne z burmistrzem Federicem Lainim na czele. Goście z Włoch odwiedzili m.in. ratusz, jedną z gminnych szkół i Konstanciński Dom Kultury. Wizyta była okazją do rozmów o rozwoju i dalszych kierunkach współpracy.

Włosi przyjechali do Konstancina-Jeziorny na zaproszenie burmistrza Kazimierza Jańczuk. – W 2019 r. w Pisogne zmieniły się władze i ta wizyta była doskonałą okazją do osobistego poznania się oraz omówienia kierunków rozwoju naszej współpracy – wyjaśnia włodarz gminy. – Niestety, przez pandemię COVID-19 było to możliwe dopiero teraz.

Bogaty program wizyty

Delegacja z Pisogne liczyła 5 osób. Wśród nich byli: burmistrz Federico Laini, dwie nauczycielki z miejscowej szkoły – Sarah Pasquini i Michela Violi, prezes lokalnej orkiestry dętej Banda Cittadina di Pisogne – Flavio Angoli oraz były zastępca burmistrza i inicjator współpracy z Konstancinem-Jeziorną – Pier Matteo Bertolini. Towarzyszyła im tłumaczka i mieszkanka Pisogne – Marzena Guszkowska. W czasie pobytu Włosi m.in. zwiedzili nasze miasto i Warszawę. Odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 2 oraz Konstanciński Dom Kultury, gdzie rozmawiano o dotychczasowej wymianie międzyszkolnej, a także nowych płaszczyznach współpracy kulturalnej. Natomiast podczas wizyty w magistracie goście zapoznali się m.in. z polskim modelem samorządu oraz zwiedzili ratusz.

Deklaracja dalszej współpracy

Z kolei w sobotę (6 listopada) odbyła się uroczysta kolacja z udziałem zaproszonych gości, na której Kazimierz Jańczuk przekazał na ręce burmistrza Pisogne pamiątkowy obraz willi Gryf oraz lokalne i regionalne produkty. Spotkanie było też doskonałą okazją do rozmów dotyczących wspólnych przedsięwzięć, wymiany doświadczeń i nowych inspiracji. Włodarze obu miast zgodnie zapewnili o woli dalszej współpracy, dostrzegając przy tym potrzebę integracji wspólnych działań. Dzień później, po długim i serdecznym pożegnaniu, goście z Włoch wrócili do swojego kraju.

Umowa partnerska

Przypomnijmy, umowa partnerska Konstancina-Jeziorny z Pisogne została podpisana 6 czerwca 2008 r. Uroczyście sygnowali ją ówcześni burmistrzowie miast – Oscar Panigada i Marek Skowroński. Obejmuje ona współpracę w zakresie kultury, sztuki, edukacji i sportu.

Galeria zdjęć

 

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Szklana statuetka w kształcie perły na drewnianej podstawce.

    Wybieramy Perły Mazowsza 2022 – zgłaszaj i wygrywaj

    Wystartowała 7. edycja konkursu Perły Mazowsza 2022 organizowanego przez „Przegląd Piaseczyński”, lokalne samorządy i Lokalną Grupę Działania. Do 31 grudnia można zgłaszać kandydatów do wyróżnień w kategoriach: przedsiębiorczość, kultura oraz sport i oferta turystyczna.
  • Pluszowa maskotka w towarzystwie dzieci bawiących się balonami.

    Ośrodek sportu zaprasza na Mikołajkowy Dzień Przedszkolaka

    Świetna zabawa i moc wrażeń czeka na uczestników Mikołajkowego Dnia Przedszkolaka, który już w najbliższy piątek (2 grudnia) organizuje Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie. Start o godz. 10.00. Zapraszamy do kibicowania.