Do lutego przedłużono obowiązywanie stopni alarmowych | Konstancin-Jeziorna

Do lutego przedłużono obowiązywanie stopni alarmowych

28-11-2024

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o przedłużeniu do 28 lutego 2025 r. obowiązywania trzech stopni alarmowych. Chodzi o 2. stopień BRAVO i BRAVO-CRP, a także 2. stopień BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Polski. Służby apelują o zachowanie czujności i zgłaszanie podejrzanych zdarzeń.

Zarządzenia przedłużające do końca lutego 2025 r. obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO CRP podpisał premier Donald Tusk. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, to przede wszystkim sygnał dla służb, żeby były gotowe do działania.

BRAVO i BRAVO CRP

BRAVO-CRP jest drugim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Z kolei stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Ważne zadania

Obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP zobowiązuje organy administracji publicznej oraz kierowników służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego do realizacji szeregu zadań. Oto najważniejsze z nich:

  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez policję, straż graniczną oraz żandarmerię wojskową;
  • kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
  • zapewnienie personelu na wypadek zdarzeń terrorystycznych;
  • zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym;
  • zamknięcie i zabezpieczenie nieużywanych regularnie budynków i pomieszczeń;
  • przegląd zapasów i możliwości ich wykorzystania w przypadku zdarzenia terrorystycznego;
  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej sprawdzenie dostępności usług elektronicznych.

Zgłaszaj niepokojące sytuacje

Obywatele nie muszą podejmować specjalnych zachowań – powinni jedynak zachować czujność, stosować się do poleceń służb oraz informować je o podejrzanych zdarzeniach pod numerem alarmowym 112.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Wnętrze urzędu z kilkoma stanowiskami obsługi, przy których siedzą lub stoją petenci, a nad nimi wiszą zielone tablice informacyjne w języku polskim.

    2 maja Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna jest…

    Przypominamy! W piątek (2 maja) nie załatwimy spraw urzędowych. Tego dnia konstanciński magistrat jest nieczynny. W godz. 8.00–13.45 dyżur pełni jedynie pracownik Urzędu Stanu Cywilnego, odpowiedzialny za rejestrację i sporządzanie aktów zgonu. Dziękujemy za wyrozumiałość.
  • Lekasze

    Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – gdzie się zgłosić po…

    Majówka sprzyja wypoczynkowi, ale niespodziewane problemy zdrowotne mogą zepsuć plany. Gdzie szukać pomocy, gdy przychodnie są zamknięte? W Konstancinie-Jeziornie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zapewnia Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER.