Nowy rok szkolny za pasem. Zmianom, jakie od września czekają polskie szkoły, poświęcona była konferencja „Mazowieckie rozmowy o oświacie”. W spotkaniu z Barbarą Nowacką, ministrą edukacji, wzięły udział dyrektorki dwóch konstancińskich szkół podstawowych: Dwójki – Katarzyna Chiszko oraz Szóstki – Urszula Puchalska.
„Mazowieckie rozmowy o oświacie” to cykl spotkań – organizowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty – z nauczycielami, dyrektorami szkół i placówek oświatowych z rejonu warszawskiego. Takie konferencje odbyły się już m.in. w Ciechanowie, Radomiu, a ostatnio także w Warszawie.
Delegacja z Konstancina-Jeziorny
21 sierpnia w spotkaniu zorganizowanym w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” udział wzięli m.in: Barbara Nowacka – ministra edukacji, Mariusz Frankowski – wojewoda mazowiecki, Renata Kaznowska – zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Wioletta Krzyżanowska – mazowiecka kurator oświaty. W gronie przedstawicieli jednostek oświatowych nie mogło zabraknąć także gminy Konstancina-Jeziorna, którą reprezentowały dyrektorki dwóch gminnych podstawówek: Dwójki – Katarzyna Chiszko oraz Szóstki w Opaczy – Urszula Puchalska.
Ważne sprawy
Podczas spotkania omówiono kluczowe kwestie związane z edukacją, w tym zmiany w oświacie, które wejdą w życie od września br., a także od roku szkolnego 2025/2026. Chodzi tu głównie o możliwość łączenia grup na lekcjach religii, niewliczanie tego przedmiotu oraz etyki do średniej, a także wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów – edukacji zdrowotnej i edukacji obywatelskiej. W przyszłym roku zastąpią one dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie oraz historię i teraźniejszość. Na długiej liście poruszanych tematów znalazły się także kwestie związane z finansowaniem oświaty, wsparciem uczniów z niepełnosprawnościami oraz z warunkami pracy nauczycieli. – Mowa była także o podręcznikach szkolnych – relacjonuje Katarzyna Chiszko. – Minister przypomniała, że mimo uszczuplenia podstaw programowych nie ma potrzeby kupowania nowych książek.
Merytoryczna i konstruktywna
Dużo uwagi poświęcono również edukacji włączającej, która – zdaniem Barbary Nowackiej – powinna być postrzegana jako szansa, a nie zagrożenie. Dlatego szkoły specjalne mają otrzymać szczególne wsparcie. – W perspektywie najbliższych lat ministerstwo planuje wdrożenie programów, które zachęcą rodziców do rozważenia szkoły specjalnej jako najlepszej opcji dla ich dziecka – dodaje dyrektorka SP nr 2. – Nie zabrakło też dyskusji o kształceniu w szkołach dzieci z Ukrainy.
Od września będą one włączone do polskiego systemu oświaty i będą uczyć się według polskiej podstawy programowej. – Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, a dyskusja była niezwykle merytoryczna i konstruktywna – podsumowuje Katarzyna Chiszko.