Gmina Konstancin-Jeziorna włącza się w ogólnopolską akcję profrekwencyjną „Głosujemy na 100%”. Jej celem jest zmobilizowanie Polek i Polaków do licznego udziału w wyborach prezydenckich, które odbędą się już w najbliższą niedzielę (18 maja).
Udział w wyborach to nie tylko nasze prawo, ale i przywilej. To dzięki głosowaniu mamy realny wpływ na kierunek, w jakim zmierza nasz kraj, region czy lokalna społeczność. Wynik wyborów prezydenckich może przesądzić o przyszłości reform, wzmocnieniu instytucji demokratycznych oraz o kształcie polityki zagranicznej. Dlatego tak ważne jest, aby 18 maja wziąć udział w głosowaniu. Wysoka frekwencja przekłada się na większą reprezentatywność wyników i mocniejszy mandat dla wybranego prezydenta.
Kampania samorządowa
Do udziału w nadchodzących wyborach zachęca ogólnopolska, kampania profrekwencyjna, w którą zaangażowały się wszystkie szczeble samorządu terytorialnego – od sołectw po największe polskie regiony. W inicjatywie bierze udział również gmina Konstancin-Jeziorna. Organizatorami kampanii są: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich oraz Związek Województw RP. Akcja opiera się na wspólnej idei: razem możemy więcej. Jej ambitny cel, to 100% frekwencji. – Chcemy poruszyć Polki i Polaków, zmobilizować do działania i pokazać, że warto stawiać sobie wysoko poprzeczkę – mówi Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny.
Pełna mobilizacja
W ostatnich wyborach prezydenckich w 2020 r. mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna pokazali, że potrafią działać wspólnie. Wtedy frekwencja wyniosła 74% w pierwszej turze i 75,89% w drugiej. – Taki wynik to sukces społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla burmistrz. – Teraz idziemy po więcej – pełna mobilizacja! Głosujemy na 100%.
Lokale wyborcze będą otwarte 18 maja w godz. 7.00–21.00. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50% głosów, druga tura odbędzie się 1 czerwca. Więcej o akcji przeczytacie na stronie: glosujemyna100procent.pl, a o zbliżających się wyborach – w artykule: „Wybory prezydenckie – O tym trzeba pamiętać przed głosowaniem”.
Organizatorzy akcji
- Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów – dobrowolna federacja stowarzyszeń sołtysów. Obecnie zrzesza 31 stowarzyszeń, liczących łącznie ponad 17 000 członków.
- Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej – największa ogólnopolska organizacja skupiająca obecnie 664 gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Misją Związku jest rozwój lokalnej demokracji, samorządności oraz gospodarki.
- Związek Miast Polskich – najstarsze polskie stowarzyszeniem miast, mające na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich. Obecnie skupia ponad 380 miast, w których mieszka 80% miejskiej ludności kraju.
- Związek Powiatów Polskich – ogólnopolskie stowarzyszenie zrzeszające 315 powiatów i miast na prawach powiatu, którego celem jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obrona wspólnych interesów powiatów a także kształtowanie wspólnej polityki.
- Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza – think-tank samorządowy stworzony przez 12 największych miast w Polsce. Działa jako think tank, wspierając rozwój samorządności, tworząc analizy, ekspertyzy, a także wspierając dialog między samorządami, ekspertami i instytucjami publicznymi.
- Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej – stowarzyszenie województw, które stawia sobie jako główne cele wspieranie idei samorządu terytorialnego, obronę wspólnych interesów województw, oraz społeczno-gospodarczego rozwoju województw.