Gmina pomaga pozbyć się szkodliwego azbestu | Konstancin-Jeziorna

Gmina pomaga pozbyć się szkodliwego azbestu

23-08-2024

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy na swoich posesjach mają jeszcze wyroby zawierające szkodliwy dla zdrowia azbest, mogą otrzymać wsparcie na jego usunięcie. Trzeba tylko złożyć do Urzędu Miasta i Gminy wniosek. To już ostatni moment przed zimą na wymianę dachu pokrytego eternitem.

Samodzielnie usuwanie eternitu z dachu nie jest zalecane. To nie tylko stanowi zagrożenie dla zdrowia, ale również jest nielegalne  – w ten sposób narażamy się na karę finansową sięgającą nawet 20 tys. zł. W takiej sytuacji wsparcie oferuje gmina Konstancin-Jeziorna, która zapewnia bezpłatny demontaż z dachu, odbiór i utylizację wyrobów zawierających rakotwórczy azbest.

Zasady

O bezpłatny demontaż, odbiór i utylizację z posesji azbestu mogą ubiegać się osoby fizyczne, w tym wspólnoty mieszkaniowe, które nie prowadzą działalności gospodarcze. Podstawowym warunkiem jest posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości znajdującej się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, z której ma być usunięty eternit. Należy pamiętać, że gmina nie pokrywa kosztów związanych z zakupem i montażem nowego pokrycia dachowego.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Dokumenty należy złożyć w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 (poniedziałek w godz. 8.00–17.45, wtorek–czwartek w godz. 8.00–15.45, piątek w godz. 8.00–13.45.). Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (tel. 22 484 24 25). Druk wniosku dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Konstancin-Jeziorna.

Autor
Anna Błażewicz-Orczykowska

Najnowsze aktualności

  • Ogród, na trawie stoją sztalugi drewniane a na nich obrazy. W tle widać ludzi i wysokie drzewa.

    Festiwal Otwarte Ogrody już po raz 19. – zgłoszenia do 30…

    Już tylko kilka dni zostało na zgłoszenie się do udziału w tegorocznym Festiwalu Otwarte Ogrody. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12 i 13 września. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć bramy swoich ogrodów i zaprezentować szerszej publiczności swoje zainteresowania, hobby czy pasje.
  • Zakończenie roku szkolnego w sali gimnastycznej.

    Świadectwa rozdane! Burmistrz dziękuje za rok wytężonej…

    Wakacje rozpoczęte! W piątek (26 czerwca) zakończył się rok szkolny 2025/2026. Z tej okazji Michał Wiśniewski, burmistrz Konstancina-Jeziorny, skierował do uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i rodziców słowa podziękowania oraz życzenia udanego i bezpiecznego letniego wypoczynku.