Tu mieszkam, tu płacę podatki | Konstancin-Jeziorna

Tu mieszkam, tu płacę podatki

09-04-2021

Trwa sezon rozliczeń z fiskusem. Wypełniając roczne zeznanie pamiętajmy, że warto płacić podatki w miejscu swojego zamieszkania. Za pieniądze z rocznych rozliczeń PIT samorząd może realizować liczne inwestycje, np. budowę chodników i dróg czy sieci wodno-kanalizacyjnych.

Pieniądze z podatku dochodowego trafiają w 38,23 proc. do budżetu gminy, w której mieszka podatnik, reszta zasila budżet państwa. Dzięki nim gmina może się rozwijać, rozbudowywać infrastrukturę, realizować zadania pomocy społecznej czy utrzymywać placówki oświatowe. Środki te przeznaczane są także na kulturę i sport, ochronę zdrowia oraz transport publiczny. 

O tym pamiętaj

Swój podatek w Konstancinie-Jeziornie rozlicza już 98 proc. mieszkańców, za co dziękujemy. Jak szacuje magistrat, tegoroczne wpływy z tego tytułu wyniosą ponad 90,6 mln zł. Gdyby jednak podatek płacił każdy, kto w naszej gminie przebywa i pracuje, wówczas samorząd mógłby otrzymać z PIT-ów o wiele więcej pieniędzy – blisko 93 mln zł. Przypominamy! Do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres, pod jakim mieszkaliśmy 31 grudnia roku, za jaki jest formularz podatkowy składany. Natomiast w samej deklaracji wpisujemy – w części A – Urząd Skarbowy w Piasecznie, któremu podlega gmina Konstancin-Jeziorna, a w części B – miejsce faktycznego zamieszkania, nie zameldowania. To wszystko. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych formularzy. 

Na co idą Twoje pieniądze?

Zachęcamy do odwiedzenia strony konstancinjeziorna.nacoidamojepieniadze.pl , gdzie znajdziemy m.in. symulator PIT, który pokazuje, w jakim stopniu każdy, kto płaci podatki w miejscu zamieszkania, przyczynia się do rozwoju swojej małej ojczyzny. Na wspomnianej stronie można także zobaczyć, jak brakujące 2 proc. wpływów z PIT jest w stanie zmienić naszą gminę na lepsze.