Harcerze i mieszkańcy zrobili porządek, uzbierały się tony śmieci | Konstancin-Jeziorna

Harcerze i mieszkańcy zrobili porządek, uzbierały się tony śmieci

26-04-2024
fot. Hufiec Uroczysko Konstancin

Kilkaset worków wypełnionych po brzegi śmieciami – tak zakończyły się społeczne akcje sprzątania, które w ostatnim czasie odbyły się w gminie Konstancin-Jeziorna. W wiosennych porządkach uczestniczyli harcerki i harcerze Uroczyska Konstancin oraz mieszkańcy sołectw Borowina i Cieciszew.

Wiosenne akcje sprzątania w gminie Konstancin-Jeziorna prowadzone są od kilku lat. Nie inaczej jest w tym roku. Takie społeczne inicjatywy odbyły się już m.in. w Parceli, Piaskach, Kawęczynku, Oborach oraz na osiedlu Mirków. W ostatnich dniach za worki chwycili także harcerki i harcerze z hufca ZHP Uroczysko Konstancin oraz mieszkańcy Borowiny i Cieciszewa.

Harcerze sprzątali

20 kwietnia ubraną w mundury młodzież można było spotkać m.in. w Czarnowie, Cieciszewie, gdzie sprzątała wspólnie z mieszkańcami sołectwa, i Lasach Chojnowskich. Harcerki i harcerze Uroczyska Konstancin śmieciami napełnili 200 dużych worków. I to w zaledwie kilka godzin. Wśród znalezisk przeważały szklane butelki i aluminiowe puszki po napojach, ale trafiały się też opony, elementy garderoby, gruz, deski, a nawet drewniany konik na biegunach. W akcji wzięło udział łącznie 250 osób. – Wysprzątaliśmy około 40 ha lasów i innych terenów zielonych – podsumowuje Krzysztof Gigiel, współorganizator akcji z ramienia konstancińskiego hufca. – Niestety, mimo że takie działania organizujemy co roku, wciąż w naszych lasach znajduje się mnóstwo śmieci.

Po sprzątaniu w harcerskiej stanicy w Skolimowie czekały pyszna zupa pomidorowa i ognisko z kiełbaskami. Oprócz tego każdy mógł własnoręcznie zasadzić drzewka – dla przyszłych pokoleń. Zuchy, harcerki i harcerze dostali też drobne upominki przekazane przez konstanciński magistrat.

Przyjemne z pożytecznym

Dużo pracy mieli także mieszkańcy Borowiny, którzy również 20 kwietnia sprzątali swoje sołectwo. Efektem jest ponad 20 wypchanych śmieciami worków, do których najczęściej trafiały plastikowe i szklane butelki. Wśród znalezisk była też opona od ciągnika. – Akcja pokazała nam ilość śmieci, które są wokół nas, a jednocześnie zintegrowała mieszkańców – podsumowuje Łukasz Wierzchucki, sołtys Borowiny. – Miejsce, w którym mieszkamy, nie jest nam obojętne.

Zakład odebrał

Podczas wiosennych porządków uczestnicy zebrali łącznie blisko 300 worków śmieci. Wszystkie odebrał Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie i przekazał do utylizacji. Akcje wsparł magistrat, który zapewnił ich uczestnikom worki i rękawiczki. W najbliższych dniach społeczne sprzątanie organizują Konstancińskie Koło Wędkarskie nr 12 (27 kwietnia) oraz Fundacja Czysta Rzeka (11 maja w godz. 12.00–14.00). Przypominamy! Wszelkie inicjatywy sprzątania można zgłaszać do wydziału Gospodarki Komunalnej i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta i Gminy (nr tel. 22 484 23 70–74).
 

Galeria zdjęć

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Elektryk naprawiający latarnię uliczną na wysokości.

    Trwa konserwacja gminnego oświetlenia ulicznego

    Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna prowadzone są prace konserwacyjne oświetlenia ulicznego. W związku z tym lampy mogą być czasowo włączane także przed zmrokiem. Mieszkańców przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.
  • Dokumenty firmowe i pieniądze

    Koniec świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z…

    Koniec wsparcia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wnioski o świadczenie pieniężne z tego tytułu będą przyjmowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie tylko do końca lipca i wypłacane wyłącznie za okres do 30 czerwca br.