I ty możesz zdecydować o poprawie mobilności w metropolii | Konstancin-Jeziorna

I ty możesz zdecydować o poprawie mobilności w metropolii

13-09-2022

Wkrótce rozpocznie się drugi etap konsultacji społecznych do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Mieszkańcy naszej gminy mogą wyrazić swoją opinię podczas spotkania konsultacyjnego we wtorek 27 września w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, lub też on-line.  

Od 26 września zapraszamy mieszkańców metropolii warszawskiej na otwarte spotkania konsultacyjne. Spotkania są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązują zapisy ani rejestracja. Spotkania potrwają około 3 godzin i odbędą się w:

 • Legionowie,  poniedziałek 26.09, godz. 10:00 lub 17:30, Urząd Miasta;
 • Piasecznie, wtorek 27.09, godz. 10:00 lub 17:30, Biblioteka Publiczna (sala Multicentrum);
 • Warszawie, środa 28.09, godz. 10:00 w sali -2.8 (poziom -1) w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44 lub 17:30 w sali konferencyjnej DBFO Pragi Płd. m.st. Warszawy, ul. Grochowska 262;
 • Wołominie, czwartek 29.09, godz. 10:00 lub 17:30, Urząd Miasta sala konferencyjna);
 • Ożarowie Mazowieckim, piątek 30.09, godz. 10:00 lub 17:30, Dom Kultury Uśmiech (sala widowiskowa);
 • on-line, poniedziałek 3.10, godz. 10:00 link do spotkania >>> lub 17:30 link do spotkania >>>  

Przed konsultacjami prosimy o zapoznanie się z Założeniami do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, nad którymi będziemy pracować w czasie spotkań konsultacyjnych. Założenia zostaną opublikowane na tydzień przed spotkaniami na stronie https://architektura.um.warszawa.pl/-/kolejny-etap-konsultacji-planu-zrownowazonej-mobilnosci-miejskiej  

Cele spotkań konsultacyjnych

Pierwszy etap konsultacji trwał od 12 maja do 4 czerwca 2022 r. W dniach 13–23 maja 2022 r. zorganizowane zostało 13 spotkań informacyjno-warsztatowych na terenie całej metropolii.
Pierwsze ze spotkań odbyło się online. Było otwarte dla wszystkich zainteresowanych mobilnością w metropolii. Pozostałych 12 spotkań (10 stacjonarnych i 2 online) adresowanych było do radnych, urzędników, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów i osób reprezentujących kluczowe instytucje, np. kolej czy transport zbiorowy.
Na spotkaniach udało się zapoznać uczestników z założeniami SUMP oraz procesem jego powstawania, jak również zebrać propozycje i uwagi dotyczące: scenariuszy rozwoju mobilności, wizji mobilności, przemieszczania się, transportu oraz relacji, np. pomiędzy mobilnością a przestrzenią czy ekologią.

Plan mobilności

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. Sustainable Urban Mobility Plans, SUMP) to dokument strategiczny. Ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Pozwoli lepiej:

 • wykorzystać istniejącą infrastrukturę  w miastach, gminach i powiatach metropolii,
 • planować transport,
 • koordynować inwestycje.

Dzięki PZMM łatwiej zaplanujemy przyjazną przestrzeń miejską. Chcemy zadbać o większą wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Myślimy o wszystkich, o pieszych, rowerzystach i osobach, które korzystają z transportu zbiorowego oraz indywidualnego. Docelowo PZMM powinien przyczynić się do zwiększenia udziału środków transportu, które są przyjazne środowisku. A do takich należą:

 • transport publiczny,
 • rowery,
 • komunikacja piesza,
 • transport elektryczny.

Rozwój takich środków transportu pozwoli zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko, klimat i zdrowie ludzi.

 

Więcej informacji na stronie www.architektura.um.warszawa.pl

Autor
Grzegorz Żurawski

Najnowsze aktualności

 • Pomieszczenie. Przy recepcji stoją cztery uśmiechnięte panie. Pod zdjęciem są informacji (powielone w artkule) dotyczące funkcjonowania centrum informacyjnego dla uchodźców.

  Bezpłatna pomoc doradcza i językowa dla uchodźców z Ukrainy

  Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Fundacja ADRA Polska wspólnie z organizacją CARE otworzyła w Warszawie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców. Placówka oferuje pomoc informacyjną i prawną, wsparcie doradcy zawodowego i psychologa, lekcje języka polskiego, opiekę nad dziećmi.
 • 11 osób stój w rzędzie na scenie. W rękach trzymają dyplom i róże czerwone.

  To było wyjątkowe święto kina w Konstancinie-Jeziornie

  To była prawdziwa gratka dla miłośników X Muzy! W dniach 23–25 września w Konstancińskim Domu Kultury odbyła się V edycja Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. W czasie Festiwalu pokazano nie tylko filmy finałowe, nadesłane na konkurs, ale także filmy Studia Munka.