Jeż – mały bohater naszych ogrodów – dziś ma swoje święto | Konstancin-Jeziorna

Jeż – mały bohater naszych ogrodów – dziś ma swoje święto

10-11-2025
fot. UMiG

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża – święto jednego z najbardziej lubianych i pożytecznych mieszkańców naszych parków, ogrodów i lasów. Z tej okazji w najbliższych dniach w Parku Zdrojowym pojawią się kopce z liści, oznaczone tabliczkami „Tu śpi jeż”. Trafią one również do gminnych przedszkoli i szkół.

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. To doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważną rolę te nocne ssaki odgrywają w przyrodzie – chronią przed szkodnikami i pomagają zachować równowagę ekologiczną.

Tabliczki informacyjne

Jesień jest szczególnie ważnym czasem dla jeży. W poszukiwaniu pożywienia i bezpiecznego schronienia chętnie odwiedzają parki, zieleńce i ogrody. Naturalnym azylem stają się dla nich sterty opadłych liści, w których budują swoje zimowe gniazda. Dlatego już w najbliższych dniach w konstancińskim Parku Zdrojowym pojawią się specjalne kopce z liści, oznaczone tabliczkami „Tu śpi jeż”. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Moniki Bukowińskiej – przewodniczącej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej – oraz Fundacji „Kopytka z Nadzieją”.

W szkołach i na osiedlach

Kolorowe tabliczki informacyjne trafią również do gminnych przedszkoli i szkół, aby najmłodsi mogli lepiej poznać i chronić swoich kolczastych sąsiadów. Ponadto mieszkańcy, którzy chcieliby oznaczyć kopce liści na swoim osiedlu lub w innym ogólnodostępnym miejscu, mogą odebrać takie plansze w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy (tel. 22 484 24 21). Dajmy tym małym bohaterom bezpieczne miejsce do życia – także tu, w naszej gminie.

Autor
Aneta Tapanchev

Najnowsze aktualności

  • Mapa gminy Konstancin-Jeziorna z zaznaczonymi lokalizacjami obecnych koszy na śmieci oraz zachętą do wskazywania miejsc, w których powinny pojawić się nowe pojemniki.

    Gdzie brakuje koszy na śmieci? Podziel się swoją propozycją

    Gdzie w gminie Konstancin-Jeziorna brakuje koszy na śmieci? Już w sobotę (23 maja br.), podczas Rodzinnego Ekopikniku, mieszkańcy będą mogli wskazać miejsca wymagające ustawienia nowych pojemników. Zachęcamy do udziału i dzielenia się swoimi propozycjami.
  • Grafika przedstawia plakat wydarzenia „Spacer z mapą ZUZInO” z ilustracją Parku Zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie, mapą oraz zieloną, parkową scenerią.

    Spacer z mapą i terenowe wyzwania w Parku Zdrojowym

    Miłośnicy spacerów i terenowych wyzwań – to wydarzenie jest dla Was! Już w niedzielę (24 maja br.) w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się Spacer z mapą „ZUZInO”, organizowany w ramach 12. Ogólnopolskiego Tygodnia Turystycznych InO. A to wszystko w godz. 10.00–13.00.