79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego | Konstancin-Jeziorna

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

28-07-2023

1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, jak co roku, Konstancin-Jeziorna złoży hołd jego bohaterom. Zapraszamy w tym dniu do udziału w gminnych uroczystościach, a także na piątkowy (4 sierpnia) koncert „Kobiety '44” w Konstancińskim Domu Kultury.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną podczas drugiej wojny światowej. Było bohaterskim zrywem, ale też bolesnym doświadczeniem – zarówno dla walczących powstańców, jak i dla ludności cywilnej stolicy. Pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem. W najbliższy wtorek (1 sierpnia) Konstancin-Jeziorna złoży hołd, tym którzy oddali życie za wolną Polskę.

Kwiaty pamięci

Przedstawiciele samorządu tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci – na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej, przy rondzie św. Jana Pawła II (godz. 9.00) oraz pod tablicą poświęconą batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego na osiedlu Mirków (godz. 9.15). Władze Konstancin-Jeziorny wezmą też udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, które odbędą się na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie. O godz. 17.00 zostanie tam odprawiona msza święta, po której zaplanowano apel poległych. Także 1 sierpnia, w godzinę W, w powiecie piaseczyńskim, podobnie jak w całym kraju, uruchomione zostaną syreny alarmowe. W ten tradycyjny już sposób symbolicznie uczczona zostanie pamięć patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z niemieckim najeźdźcą.

Kobiety '44

Ponadto Konstanciński Dom Kultury, z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zaprasza w piątek (4 sierpnia) na wyjątkowe wydarzenie słowno-muzyczne „Kobiety '44”. Będzie to montaż słowno-muzyczny, który powstał na podstawie świadectw przebiegu powstania warszawskiego, historycznych i fabularyzowanych. Scenariusz przygotowała i wydarzenie wyreżyserowała Dominika Ostałowska, uznana aktorka teatralna i filmowa. Poruszające powstańcze świadectwa przedstawią aktorki trzech pokoleń: Ewa Dałkowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Aleksandra Justa, Dominika Ostałowska, Zuzanna Saporznikow. W rolę narratora wcieli się Kamila Brodacka. Słowo dopełni muzyka na żywo w opracowaniu Mateusza Dębskiego. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

  • Dziecko w przedszkolu

    Wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach…

    Są wolne miejsca w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. W tej chwili placówki mogą przyjąć jeszcze 130 dzieci. Od 6 do 10 maja br. prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
  • Plakat promujący konkurs Nagroda Marszalka Województwa Mazowieckiego.

    Trwa nabór do honorowej nagrody marszałka Mazowsza

    Do 4 czerwca br. można zgłaszać kandydatów do 25. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa wybierze zwycięzców, którzy swoją działalnością artystyczną, charytatywną czy społeczną promują nasz region w kraju i za granicą.