Niecodzienna lekcja przyrody, czyli gwiazdy promują ekologię | Konstancin-Jeziorna

Niecodzienna lekcja przyrody, czyli gwiazdy promują ekologię

22-02-2023

Konstancińscy uczniowie wezmą udział w niecodziennej lekcji przyrody. Już 9 marca (czwartek) w Konstancińskim Domu Kultury poprowadzi ją Kuba Adamiak, dziennikarz i prezenter radiowy. Będzie ekologicznie i muzycznie, bo na scenie wystąpi też gwiazda młodego pokolenia – Saszan, wokalistka i influencerka. Początek o godz. 12.00.

To już czwarta odsłona wyjątkowego projektu edukacyjno-ekologicznego realizowanego przez Organizację Odzysku Electro-System, a którego partnerem jest gmina Konstancin-Jeziorna. Zakłada on przeprowadzenie w całej Polsce 10 eventów przybliżających problematykę dbania o środowisko w kontekście szczególnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wydarzenie już 9 marca (czwartek) zawita do naszego miasta.

Lekcja przyrody

Nie w szkole, jak zazwyczaj, a w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się niecodzienna lekcja przyrody dla uczniów klas 5–7 gminnych szkół podstawowych (początek o godz. 12.00). Poprowadzi ją młody dziennikarz i prezenter radiowy Kuba Adamiak, jeden z ambasadorów projektu. Wszystko po to, aby propagować wśród dzieci i młodzieży dbanie o środowisko naturalne. Podczas zajęć uczniowie m.in. wezmą udział w ekoquizie z atrakcyjnymi nagrodami. W planach jest także konkurs polegający na zbiórce drobnych elektrośmieci: zepsutych telefonów komórkowych, tabletów, słuchawek, kabli, kalkulatorów, niedziałających pilotów do telewizorów, myszek komputerowych, starych walkmanów, discmanów, odtwarzaczy mp3, zużytych baterii czy latarek. Wydarzenie zakończy koncert Saszan – wokalistki i influencerki, ambasadorki akcji.

Wielki finał

To już tradycja, że projekt edukacyjny zostanie podsumowany na wielkim finale, który odbędzie się w trzecim tygodniu września, przy okazji międzynarodowej kampanii „Clean Up The World”, czyli popularnego Sprzątania Świata. I tym razem gospodarzem imprezy będzie warszawski „zielony” Żoliborzu, a całość relacjonowana będzie w mediach ogólnopolskich. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. panel dyskusyjny z ekspertami i ekologami, którzy już teraz biją na alarm, a w czasie finału połączą siły dla dobra Ziemi. Na scenie pojawią się ambasadorzy projektu i gwiazdy muzyczne. Do Warszawy przyjadą też dzieci i młodzież z całej Polski, a ekipa, która będzie miała na swoim koncie najwięcej zebranych drobnych elektroodpadów, otrzyma nagrodę rzeczową.

Każdy może działać

Przy okazji Organizacja Odzysku Electro-System przypomina, że każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektroodpadów na środowisko. Dzięki projektowi decydujesz.pl, realizowanemu przez firmę Remondis, można zamówić odbiór starej lodówki, zmywarki, pralki, kuchenki czy zamrażalki bezpośrednio z domu, i to zupełnie za darmo. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: www.decydujesz.pl, zadzwonić pod numer telefonu: 32 737 85 87 lub wysłać maila na adres: decydujeszatremondis [dot] pl.

Ponadto niemal w każdej polskiej gminie działa też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK, do którego wszelkie elektroodpady można dostarczyć we własnym zakresie. W gminie Konstancin-Jeziorna mieści się on przy ul. Mirkowskiej 43C i czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–18.00.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

  • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

    LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

    Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.
  • Grupa kilkunastu osób stoi obok siebie.

    Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

    Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.