„Macewa Pamięci” dla upamiętnienia społeczności żydowskiej | Konstancin-Jeziorna

„Macewa Pamięci” dla upamiętnienia społeczności żydowskiej

16-08-2024
„Macewa Pamięci” w Błoniu, fot. Robert Wilczyński

Na rogu ul. Piaseczyńskiej i ul. Warszawskiej stanie pomnik „Macewa Pamięci”, upamiętniający społeczność żydowską z Konstancina-Jeziorny i okolic eksterminowaną przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Inicjatywa będzie realizowana dzięki porozumieniu zawartemu przez konstanciński samorząd z Muzeum Getta Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Z wnioskiem upamiętnienia społeczności żydowskiej z terenu gminy Konstancin-Jeziorna oraz Polaków niosących im pomoc podczas okupacji niemieckiej wystąpiło Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. Pierwotnie miało ono mieć formę kamienia z tablicą pamiątkową. Ostatecznie będzie to pomnik „Macewa Pamięci”, który stanie w Konstancinie-Jeziornie w ramach projektu przywracania pamięci o lokalnych społecznościach żydowskich, współtworzonego przez Muzeum Getta Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Trójstronne porozumienie

Realizacja inicjatywy będzie możliwa dzięki porozumieniu z konstancińskim samorządem, które zostało podpisane 6 sierpnia br. „Macewa Pamięci” będzie zlokalizowana na gminnej działce w pobliżu ronda im. Armii Krajowej. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem właśnie w tej okolicy w okresie niemieckiej okupacji mieściło się getto. Jej autorem jest Jerzy Kalina – rzeźbiarz, scenograf i twórca instalacji. Pomnik będzie miał kształt ramy wysokiej na 210 cm i szerokiej na 105 cm wykonanej z granitu, w której obrysie umieszczona zostanie szklana macewa z inskrypcją w trzech językach polskim, hebrajskim oraz angielskim. Zgodnie z porozumieniem koszty związane z wykonaniem, transportem i montażem pomnika pokryje IPN. Za nadzór autorski zapłaci Muzeum Getta Warszawskiego, a wykonanie fundamentu sfinansuje gmina Konstancin-Jeziorna. Prace związane z realizacją upamiętnienia już się rozpoczęły.  

Gmina wyznaniowa  

Przed drugą wojną światową Jeziornę zamieszkiwało ponad 650 Żydów, a do letnisk Skolimowa i Konstancina przyjeżdżało wiele osób pochodzenia żydowskiego – lekarzy, architektów, osób biorących udział w życiu gospodarczym Drugiej Rzeczpospolitej. Gmina wyznaniowa Jeziorna, skupiająca osoby wyznania mojżeszowego, obejmowała prócz Jeziorny i okolic także tereny obecnego Wilanowa i Ursynowa. W okresie okupacji podczas drugiej wojny światowej na terenie Jeziorny Niemcy utworzyli getto, ograniczone ulicami: Warszawską, Bielawską, Zgoda, Fabryczną i rzeką Jeziorką. Jego historia była krótka. Prawdopodobnie zostało zamknięte po kilku tygodniach funkcjonowania, a jego mieszkańców 22 lutego 1941 r. wywieziono do getta warszawskiego.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Projekt muralu w Konstancinie-Jeziornie został zaprezentowany

    Dąb, zabytki i wiewiórki – tak będzie wyglądał…

    Karty zostały odsłonięte! W czwartek (22 maja) oficjalnie zaprezentowano projekt muralu autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który przyozdobi ścianę budynku przy ul. Wilanowskiej 1. Barwna kompozycja pełna jest konstancińskich symboli, a wśród nich m.in. zabytki, rzeka Jeziorka, dąb oraz wiewiórki.
  • Ogródek ziołowy

    Konkurs dla kół gospodyń wiejskich, zgłoszenia do 31 maja

    Trwa druga edycja ogólnopolskiego konkursu „Zioła dla Zdrowia”, adresowanego do kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Wystarczy zaprezentować swój ogródek ziołowy, aby mieć szansę na wygranie cennych nagród rzeczowych. Zgłoszenia do 31 maja.