„Macewa Pamięci” dla upamiętnienia społeczności żydowskiej | Konstancin-Jeziorna

„Macewa Pamięci” dla upamiętnienia społeczności żydowskiej

16-08-2024
„Macewa Pamięci” w Błoniu, fot. Robert Wilczyński

Na rogu ul. Piaseczyńskiej i ul. Warszawskiej stanie pomnik „Macewa Pamięci”, upamiętniający społeczność żydowską z Konstancina-Jeziorny i okolic eksterminowaną przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Inicjatywa będzie realizowana dzięki porozumieniu zawartemu przez konstanciński samorząd z Muzeum Getta Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Z wnioskiem upamiętnienia społeczności żydowskiej z terenu gminy Konstancin-Jeziorna oraz Polaków niosących im pomoc podczas okupacji niemieckiej wystąpiło Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. Pierwotnie miało ono mieć formę kamienia z tablicą pamiątkową. Ostatecznie będzie to pomnik „Macewa Pamięci”, który stanie w Konstancinie-Jeziornie w ramach projektu przywracania pamięci o lokalnych społecznościach żydowskich, współtworzonego przez Muzeum Getta Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Trójstronne porozumienie

Realizacja inicjatywy będzie możliwa dzięki porozumieniu z konstancińskim samorządem, które zostało podpisane 6 sierpnia br. „Macewa Pamięci” będzie zlokalizowana na gminnej działce w pobliżu ronda im. Armii Krajowej. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem właśnie w tej okolicy w okresie niemieckiej okupacji mieściło się getto. Jej autorem jest Jerzy Kalina – rzeźbiarz, scenograf i twórca instalacji. Pomnik będzie miał kształt ramy wysokiej na 210 cm i szerokiej na 105 cm wykonanej z granitu, w której obrysie umieszczona zostanie szklana macewa z inskrypcją w trzech językach polskim, hebrajskim oraz angielskim. Zgodnie z porozumieniem koszty związane z wykonaniem, transportem i montażem pomnika pokryje IPN. Za nadzór autorski zapłaci Muzeum Getta Warszawskiego, a wykonanie fundamentu sfinansuje gmina Konstancin-Jeziorna. Prace związane z realizacją upamiętnienia już się rozpoczęły.  

Gmina wyznaniowa  

Przed drugą wojną światową Jeziornę zamieszkiwało ponad 650 Żydów, a do letnisk Skolimowa i Konstancina przyjeżdżało wiele osób pochodzenia żydowskiego – lekarzy, architektów, osób biorących udział w życiu gospodarczym Drugiej Rzeczpospolitej. Gmina wyznaniowa Jeziorna, skupiająca osoby wyznania mojżeszowego, obejmowała prócz Jeziorny i okolic także tereny obecnego Wilanowa i Ursynowa. W okresie okupacji podczas drugiej wojny światowej na terenie Jeziorny Niemcy utworzyli getto, ograniczone ulicami: Warszawską, Bielawską, Zgoda, Fabryczną i rzeką Jeziorką. Jego historia była krótka. Prawdopodobnie zostało zamknięte po kilku tygodniach funkcjonowania, a jego mieszkańców 22 lutego 1941 r. wywieziono do getta warszawskiego.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Uśmiechnięty mężczyzna podpisuje dokumenty.

    Umowa podpisana, rusza przebudowa pomieszczeń w Trójce

    Burmistrz Michał Wiśniewski podpisał umowę na przebudowę pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 3 w Konstancinie-Jeziornie, gdzie powstanie zamiejscowy punkt poradni psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zadania o wartości ponad 430 tys. zł ruszy na dniach.
  • Starsza kobieta siedzi na sofie i uśmiechając się, obsługuje opaskę sportową lub smartwatch na swoim nadgarstku.

    Seniorzy otrzymają telemedyczne opaski bezpieczeństwa

    Konstancińscy mogą otrzymać opaski bezpieczeństwa, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu zdrowia i wezwanie pomocy w nagłych wypadkach. To część programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Udział w nim jest bezpłatny.