Mammografia ratuje życie – zrób bezpłatne badanie | Konstancin-Jeziorna

Mammografia ratuje życie – zrób bezpłatne badanie

15-11-2021

W poniedziałek (15 listopada) na mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna czekają bezpłatne badania mammograficzne. Akcja „Mamo! Mamo! Mammobus!” prowadzona jest w ramach programu profilaktyki raka piersi, a jej adresatkami są kobiety w wieku 50–69 lat. Zapraszamy w godz. 9.00–17.00 na parking supermarketu Auchan przy ul. Warszawskiej 94.

Badanie mammograficzne jest najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany podczas niego ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Przebieg badania

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Dawka promieniowania w  trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy promieniowaniem występującym w samolocie.

Bezpłatne badania

Mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna mogą skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w poniedziałek (15 listopada), w godz. 9.00–17.00. W tym dniu mobilny mammobus czeka na parkingu supermarketu Auchan przy ul. Warszawskiej 94 w Konstancinie-Jeziornie

Darmowa mammografia, w ramach programu profilaktyki raka piersi, przysługuje kobietom w wieku 50–69 lat, które:

 • są ubezpieczone;
 • nie były leczone z powodu raka piersi;
 • przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z badania;
 • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym badanie otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Warto pamiętać, żeby nie zwlekać z decyzją o wykonaniu badań. Systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych mammografii umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby nowotworowej oraz pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Wcześniejsza rejestracja

Badanie mammograficzne nie wymaga skierowania, natomiast trzeba się wcześniej zapisać, pod nr. tel.: 58 767 34 44 (Geneva Trust Polska). Podczas rejestracji, w celu weryfikacji uprawnień do badania, niezbędny będzie dowód osobisty. Na badanie zaś należy przynieść zdjęcia z poprzednio wykonywanych mammografii.

Autor
Patryk Siepsiak
Do pobrania
Załącznik Size
Bezpłatne badania – plakat 1.08 MB

Najnowsze aktualności

 • autobus na ulicy

  Od soboty wakacyjne zmiany w komunikacji publicznej

  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie od najbliższej soboty (22 czerwca) wprowadza wakacyjną organizację komunikacji miejskiej. Niewielkie zmiany w rozkładach jazdy obejmą także wybrane linie autobusowe kursujące po gminie Konstancin-Jeziorna i będą obowiązywać do 31 sierpnia.
 • Kobieta stoi na tle ściany z czerwonej cegły

  Nowy wydział w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

  W konstancińskim magistracie powstał Wydział Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej. Będzie on odpowiedzialny m.in. za współpracę samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, a także organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi.