Narodowe Centrum Kultury prowadzi nabór wniosków do tegorocznej edycji programu dotacyjnego „Kultura – Interwencje”. Budżet programu wynosi 11,5 mln zł. O środki mogą aplikować m.in. organizacje pozarządowe oraz koła gospodyń wiejskich. Termin zgłoszeń to 18 marca 2024 r.
Celem programu „Kultura – Interwencje” jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym, a także upamiętniania historii i promowania polskiego dziedzictwa. To finansowe wsparcie ma pomóc w realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających jej obecność w życiu społecznym.
Jakie projekty
W ramach programu „Kultura – Interwencje” można ubiegać się o pokrycie części kosztów realizacji zadań takich jak:
- organizacja wydarzeń kulturalnych o charakterze lokalnym lub ogólnokrajowym, kursów, szkoleń, spotkań, warsztatów, plenerów, wystaw (wraz z katalogami), konkursów, przeglądów, festiwali, koncertów, widowisk muzycznych, happeningów, spektakli teatralnych, realizacji działań edukacyjno-animacyjnych wspomagających lokalne społeczności w działaniach twórczych, a także działania interdyscyplinarne (również on-line);
- organizacja konferencji, seminariów, paneli dyskusyjnych, przeprowadzenie badań praktyk kulturalnych/uczestnictwa w kulturze, również on-line;
- organizacja rekonstrukcji historycznych, uroczystości upamiętniających postacie, wydarzenia, rocznice o charakterze patriotycznym (również on-line).
Kto może złożyć wniosek
Do składania wniosków w programie „Kultura – Interwencje” uprawnione są:
- organizacje pozarządowe;
- koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa);
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego;
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych).
Nabór wniosków potrwa do 18 marca 2024 r., a zadania w ramach programu mogą być realizowane od 10 maja do 31 października 2024 r.
Sposób aplikowania
Złożenie wniosku do programu wymaga utworzenia konta i zalogowania się w Systemie Obsługi Programów dotacyjnych NCK (sop.nck.pl). Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Na etapie naboru nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty w formie papierowej. Po zarejestrowaniu konta, logowanie do systemu odbywa się przez numer NIP (identyfikator) podmiotu. Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją obsługi SOP oraz do obejrzenia webinarium dotyczącego obsługi SOP. Pytania dotyczące korzystania z systemu oraz kwestie techniczne można zgłaszać na adres: sop [dot] pomocnck [dot] pl. Informacji o programie dotacyjnym w godz. 10.00–14.00 udziela Anna Jermacz, kierownik Działu Programów Dotacyjnych pod nr. tel. 22 350 95 78. Przed złożeniem wniosku zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Programu.