Cēsis (Łotwa) | Konstancin-Jeziorna

Cēsis (Łotwa)

26-02-2021
Cēsis widok z lotu ptaka

Protokół współpracy Konstancina-Jeziorny z Cēsis został podpisany 27 stycznia 2009 r. Uroczyście sygnowali go ówcześni burmistrzowie miast: Gints Šķenders i Marek Skowroński. Obejmuje on współpracę w zakresie kultury, sztuki, edukacji i sportu. 

 • Położenie: okręg Cēsis, nad rzeką Gaują
 • Obszar: 19,28 km kw.
 • Ludność: ok. 17 tys. mieszkańców

 

O mieście

Miasto Cēsis (niem. Wenden, pol. Kieś) zostało założone w 1206 r. Po wyprawach inflanckich Stefana Batorego, ogłoszono tam konstytucję Inflant. W latach 1598–1660 było stolicą województwa wendeńskiego Pierwszej Rzeczypospolitej. Obecnie jest siedzibą władz administracyjnych łotewskiego okręgu Cēsis. W Cēsis powstała również obecna flaga Łotwy (porównaj z flagą miasta).
Jest to spokojne, malownicze miasto z licznymi zabytkami. Do najważniejszych należą: średniowieczny kościół św. Jana i ruiny zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych. Miejscowość jest również kurortem uzdrowiskowym. Znajdują się tu liczne łaźnie i słynne na Łotwie Święte Źródło mające ponoć uzdrawiającą moc.

Strona internetowa: www.cesis.lv

Herb Cēsis

Najnowsze aktualności

 • Osoba wrzucająca kartkę do urny do głosowania

  Druga tura wyborów burmistrza – każdy głos jest ważny

  W niedzielę (21 kwietnia) mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna czeka wyborcza dogrywka. W drugiej turze o urząd burmistrza ubiega się dwóch kandydatów, którzy dwa tygodnie temu uzyskali najwięcej głosów. Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7.00–21.00.
 • Grafika wektorowa, na czerwonym tle napis: Rada Miejska Konstancin-Jeziorna

  Znamy termin pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji

  7 maja odbędzie się pierwsza sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna dziewiątej kadencji. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni oraz burmistrz gminy. Na posiedzeniu poznamy też nazwiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.