Kolejna wymiana uczniowska, tym razem z Pisogne | Konstancin-Jeziorna

Kolejna wymiana uczniowska, tym razem z Pisogne

23-10-2023

Od 20 do 25 października, po raz kolejny w ramach polsko-włoskiej wymiany młodzieży, w Konstancinie-Jeziornie gości grupa uczniów z partnerskiego miasta Pisogne. W poniedziałek (23 października) młodzież odwiedziła ratusz i spotkała się z Dariuszem Zielińskim, drugim zastępcą burmistrza.

Naszą gminę z rewizytą w piątek (20 października) odwiedziło 14 uczniów i 2 nauczycieli z Istituto Comprensivo „Ten. Giovanni Corna Pellegrini” w Pisogne. 

Ciekawy program

Włoską młodzież w swoich domach goszczą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie, która od lat prowadzi wymianę międzyszkolną z placówką w Pisogne. Dzieci miały już okazję wziąć udział w warsztatach w Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie i odwiedzić Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie brali udział w warsztatach historycznych. Zobaczyli też Stare Miasto w Warszawie oraz Łazienki Królewskie. Dzieci chętnie spędzają czas z polskimi rodzinami, które m.in. zorganizowały dla nich jesienne ognisko integracyjne. Przed nimi jeszcze wyjazd do Lublina oraz wizyta m.in. w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Wizyta w ratuszu

W poniedziałek (23 października) uczniowie z Pisogne oraz ich konstancińscy koledzy mieli okazję odwiedzić Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz spotkać się z Dariuszem Zielińskim, drugim zastępcą burmistrza, który m.in. opowiedział im o jedynym uzdrowisku na Mazowszu, a także podkreślił jak ważny wymiar integracyjny i edukacyjny mają tego typu spotkania. – To doskonała okazja by nie tylko szlifować swoje umiejętności językowe, ale też poznawać kulturę drugiego kraju i zawierać przyjaźnie – mówił Dariusz Zieliński. Na zakończenie spotkania goście otrzymali upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej magistratu. Uczniowie z Pisogne do swoich domów wrócą 25 października.

Autor
Julita Wołoszyńska-Matysek

Najnowsze aktualności

 • Plakat promujący Dzień Strażaka

  Już 26 maja Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew

  Parada strażacka z orkiestrami dętymi i mażoretkami, koncert w amfiteatrze, spektakl dla dzieci, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami oraz kiermasz – tak gmina Konstancin-Jeziorna będzie świętować Dzień Strażaka i 100-lecie OSP Cieciszew. Zapraszamy już 26 maja do Parku Zdrojowego.
 • Na górze czerwony napis meteo alert poprzedzony wykrzyknikiem. Obok niego logo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – niebieski okrąg z białymi literami IMGW, poniżej niebieski napis burze. W tle fragment granatowego parasola oraz krople deszczu.

  Meteo alert pierwszego stopnia: Burze

  Zapowiada się burzowe popołudnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu piaseczyńskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obowiązuje w piątek (24 maja) od godz. 14.00 do godz. 23.00. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
 • Plac z kostki brukowej, na którym rozstawione jest przenośne miasteczko, służące do egzaminowania dzieci na kartę rowerową. Stoją znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, przejazd kolejowy. Troje dzieci – rowerzystów właśnie przez nie przejeżdża.

  Parking przy magistracie będzie czasowo wyłączony z…

  Od piątku (24 maja) – od godz. 16.30 – do soboty (25 maja) – do godz. 20.00 – nie będzie można korzystać z parkingu przy ul. Józefa Hlebowicza, na tyłach konstancińskiego magistratu. Ma to związek z organizacją w tym miejscu praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Przepraszamy za utrudnienia.
 • Grafika wektorowa. Plakat promujący konferencje.

  LGD Perły Mazowsza zaprasza na konferencję

  Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania zaprasza 28 maja br. na konferencję otwierającą realizację nowej strategii rozwoju na lata 2023–2027. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in. projekty grantowe, zakresy tematyczne planowanych naborów czy zasady otrzymania wsparcia.