Krzemieniec (Ukraina) | Konstancin-Jeziorna

Krzemieniec (Ukraina)

26-02-2021
Historyczne centrum Krzemieńca

Umowa partnerska Konstancina-Jeziorny z Krzemieńcem została podpisana 27 kwietnia 2007 r. Uroczyście sygnowali ją ówcześni burmistrzowie miast: Leonid Kiczaty i Marek Skowroński. 

 • Położenie: zachodnia Ukraina, na granicy Wołynia i Podola, obwód tarnopolski
 • Obszar: 20,76 km kw.
 • Ludność: ok. 20,9 tys. mieszkańców

 

 

O mieście:

Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w 1226 r. Prawa miejskie Krzemieniec uzyskał w 1438 r. i należał do woj. ruskiego Pierwszej Rzeczypospolitej. Ponownie znalazł się w granicach Polski w latach 1919–39. Do najciekawszych zabytków Krzemieńca należą kościoły i klasztory (fundatorami byli m.in. książęta Wiśniowieccy czy królowa Bona Sforza) obecnie należące do Prawosławnej Cerkwi Ukraińskiej. W Krzemieńcu urodził się i mieszkał przez kilka lat Juliusz Słowacki. W rodzinnym dworku poety mieści się obecnie Muzeum Juliusza Słowackiego, z licznymi pamiątkami i artefaktami. W mieście działa Liceum Krzemienieckie, polska szkoła której uczniowie odwiedzili kilkakrotnie nasze miasto.

Strona internetowa: www.kremenetska.gromada.org.ua

Herb Krzemieńca

Najnowsze aktualności

 • Przy stoliku na balkonie siedzi młody mężczyzna i zatyka sobie uszy.

  Mazowsze konsultuje program ochrony środowiska przed hałasem

  Trwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego do 2 maja 2024 r. zaprasza mieszkańców do składania uwag i wniosków. Z kolei 24 kwietnia zaplanowano otwarte spotkanie online.
 • Posiedzenie członków Rady Miejskiej oraz władz gminy. Osoby siedzą przy stołach ułożonych na kształt podkowy. Na środku sali stoi duży telewizor. W tle, na ścianie wyświetlony jest duży ekran.

  Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna

  W najbliższą środę (17 kwietnia) odbędzie się 68. sesja Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Będzie ona poświęcona dwóm projektom uchwał. Chodzi o zmiany – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy „A” uzdrowiska i terenów przyległych oraz uchwały budżetowej na 2024 r.