Mieszkańcy i właściciele działek postulują zmianę trasy gazociągu | Konstancin-Jeziorna

Mieszkańcy i właściciele działek postulują zmianę trasy gazociągu

29-02-2024

Właściciele nieruchomości, na których planowana jest budowa gazociągu wysokiego ciśnienia z Gass do Elektrociepłowni Siekierki, sprzeciwiają się proponowanemu przebiegowi inwestycji. Ich postulaty, m.in. o wyznaczenie nowych wariantów tras, władze gminy przekazały wojewodzie mazowieckiemu.

21 lutego w konstancińskim magistracie, z inicjatywy gminnych urzędników, odbyło się spotkanie, na którym PGNiG Termika ponownie zaprezentowała szczegóły dotyczące budowy gazociągu wysokiego ciśnienia z miejscowości Gassy do Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Sprzeciw mieszkańców

Inwestycji od samego początku sprzeciwiali się właściciele nieruchomości, przez które będzie przebiegała planowana sieć. Mieszkańcy zdania nie zmienili i domagają się ponownego przeanalizowania trasy gazociągu – uważają, że obecny projekt jest dla nich niekorzystny, między innymi z powodu:

 • zdawkowego przeprowadzenia konsultacji społecznych i nieuwzględnienia przez projektanta wniosków składanych przez właścicieli nieruchomości;
 • wyłączenia działek z produkcji rolnej przez sezon, w którym będzie realizowana inwestycja;
 • ograniczenia dysponowania nieruchomością w strefie kontrolowanej gazociągu;
 • wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę na obszarze całych działek, na których zlokalizowano gazociąg – przed i w czasie realizacji inwestycji.

Ponadto w opinii mieszkańców przebieg gazociągu przez środek działek uniemożliwi ich przyszłe zagospodarowanie, a jego niewielka odległość od budynków mieszkalnych będzie stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa i obniży ich rynkową wartość.

Pismo do wojewody

Właściciele nieruchomości postulują do wojewody mazowieckiego o ponowną weryfikację tras sieci oraz wyznaczenie nowych wariantów jej przebiegu i poddanie ich ponownym konsultacjom społecznym. Pismo władz gminy w tej sprawie (do pobrania poniżej) w czwartek (29 lutego) trafiło do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. 

Przebieg spotkania w konstancińskim magistracie można obejrzeć na kanale YouTube gminy Konstancin-Jeziorna.

Autor
Agnieszka Jarzębska-Isio

Najnowsze aktualności

 • Mapa z lotu ptaka z zaznaczoną drogą, która będzie remontowana

  Remont ul. Prawdziwka, dwa dni utrudnień w ruchu

  Przed nami spore utrudnienia, spowodowane remontem ul. Prawdziwka. W poniedziałek (24 czerwca) droga – od ul. Muchomora do granicy z Konstancinem-Jeziorną – będzie frezowana, a we wtorek zaplanowano układanie nowej nawierzchni. W tym dniu ulica na wspomnianym odcinku będzie zamknięta dla ruchu.
 • uczniowie na zakończenie roku szkolnego

  Życzymy udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji

  Na ten dzień czekał każdy uczeń. W piątek (21 czerwca) rok szkolny 2023/2024 przeszedł do historii i rozpoczęły się upragnione wakacje. Z tej okazji podziękowania i życzenia dla całej społeczności szkolnej skierował Michał Wiśniewski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna.