Mniej urodzeń, mniej dzieci w gminnych przedszkolach | Konstancin-Jeziorna

Mniej urodzeń, mniej dzieci w gminnych przedszkolach

24-01-2025

Gmina Konstancin-Jeziorna planuje zmiany w sieci przedszkoli samorządowych. Wiąże się to z zamiarem likwidacji Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek”, do którego obecnie uczęszcza 49 maluchów. Decyzja ta wynika z postępującego spadku liczby dzieci w wieku przedszkolnym oraz rosnących kosztów – utrzymania dziecka w placówce i jej funkcjonowania.

Świadome i racjonalne zarządzanie gminą wymaga podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest zamiar likwidacji Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie, ale zmiany w sieci placówek samorządowych są nieuniknione. Wszystko przez systematycznie malejącą liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, co wynika ze spadku liczby urodzeń w gminie. Trend ten potwierdzają zarówno dane demograficzne, jak i prognozy na kolejne lata.

Cztery przedszkola

Gmina Konstancin-Jeziorna prowadzi cztery przedszkola samorządowe, w tym jedno z oddziałami integracyjnymi. W roku szkolnym 2024/2025 uczęszcza do nich łącznie 375 dzieci (stan na 9 września 2024 r.) – najwięcej do Przedszkola nr 4 „Leśna Chatka” – 122 dzieci, a najmniej do Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek” – 49. Jak pokazują dane, liczba dzieci w rocznikach przedszkolnych systematycznie maleje. Obecne roczniki (obejmujące urodzenia w latach 2019–2021) liczą łącznie 576 dzieci, ale w latach 2025–2027 ich liczba zmniejszy się do 384 (urodzenia w latach 2022–2024). W obliczu tych zmian aktualna oferta gminnych placówek nie jest wprost proporcjonalna do istniejących potrzeb. Trzeba też podkreślić, że wydatki samorządu ponoszone na wszystkie gminne przedszkola oraz malejąca w nich liczba dzieci przekładają się na wysokość dotacji przekazywanych przez gminę do niepublicznych przedszkoli i punktów przedszkolnych – im są one wyższe, tym większa jest kwota dotacji dla tych placówek. 

Rosnące koszty

Aby dostosować się do nowej rzeczywistości demograficznej oraz uniknąć nadmiernych kosztów utrzymania niewykorzystywanych miejsc, władze Konstancina-Jeziorny zaproponowały likwidację najmniejszej placówki – Przedszkola nr 1 „Zielony Zakątek”. Decyzja ta wynika także z rosnących od wielu lat kosztów utrzymania jednego dziecka w tej placówce – w 2022 r. wynosił on 19,6 tys. zł, a w 2024 r. już 35,7 tys. zł. Dodatkowo budynek przedszkola wymaga kosztownego remontu kapitalnego, co w przypadku obiektu podlegającego ochronie konserwatora zabytków będzie się wiązało ze znaczącymi nakładami finansowymi.

Rada zadecyduje

Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji przedszkola został przedłożony Radzie Miejskiej i szczegółowo omówiony podczas komisji merytorycznych. Radni otrzymali dane dotyczące funkcjonowania przedszkoli, w tym szczegółową analizę kosztów. Ostateczna decyzja zapadnie podczas sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na 28 stycznia. W przypadku pozytywnego wyniku głosowania, uchwała trafi do Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz rodziców. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii pierwszego organu możliwe będzie zamknięcie placówki. Miałoby to nastąpić z dn. 31 sierpnia 2025 r.

Gwarancja miejsc dla dzieci

Burmistrz Michał Wiśniewski zapewnia, że wszystkie dzieci z „Zielonego Zakątka” znajdą miejsce w innych przedszkolach samorządowych. – Zmniejszająca się liczba dzieci w wieku przedszkolnym to problem, z którym zmaga się wiele polskich miast i gmin – mówi włodarz. – Zmiany zostaną przeprowadzone tak, aby nie wpłynęły negatywnie na dzieci. Wszystkim zależy na ich dobru.

Szczegóły w prezentacji

Szczegółowe dane dotyczące sytuacji demograficznej i finansowej gminnych przedszkoli zostały przedstawione w prezentacji, którą można pobrać poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

Autor
Patryk Siepsiak

Najnowsze aktualności

  • Nowoczesny budynek Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna z ceglaną elewacją, dużymi przeszklonymi wejściami i zegarem na fasadzie, otoczony przestronnym placem.

    Centrum Usług Wspólnych ujednolici i usprawni obsługę…

    Gmina Konstancin-Jeziorna planuje utworzenie Centrum Usług Wspólnych. Nowa jednostka zajmie się obsługą finansowo-księgową oraz standaryzacją procedur w samorządowych placówkach oświatowo-wychowawczych. Decyzja w tej sprawie zapadnie podczas sesji Rady Miejskiej 25 marca.
  • Grafika informacyjna zapraszająca mieszkańców sołectw i osiedli na cykl spotkań z burmistrzem Michałem Wiśniewskim, dotyczących inwestycji, planów i potrzeb lokalnej społeczności.

    Kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami czterech sołectw

    Przed nami kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami w ramach cyklu „Porozmawiajmy o waszej okolicy”. Tym razem do dyskusji zapraszamy sołectwa Kępa Oborska, Kępa Okrzewska, Obórki i Okrzeszyn. Spotkanie odbędzie się 26 marca o godz. 18.00 w Domu Ludowym w Kępie Okrzewskiej.